Zostava námornej flotily USA sa rozrástla o autonómnu bezposádkovú loď s názvom Sea Hunter

ponorka
Zdroj: wikipedia.org (Official U.S. )

Drony a samonavádzacie lietadlá sa vo vojnových konfliktoch zopár rokov používajú, no armáda Spojených štátov amerických sa rozrastá o čosi väčšieho „tátoša“ ako malé lietadlo alebo dron. Do flotily U.S. Navy sa len pred pár dňami dostala plne autonómna bezposádková loď s názvom Sea Hunter. Táto loď bola dva roky testovaná v národnej agentúre DARPA, ktorá ma na starosti vývoj prototypov pre americkú armádu. Po dobu dvoch rokov bol Sea Hunter označovaný ako MDUSV, Medium Displacement Unmanned Surface Vehicle.

Vo vodách sa ocitne už tento rok

Konkrétny časový harmonogram, kedy a do akých vojnových operácií sa pustí nová autonómna loď, ešte nepoznáme, no podľa vyhlásení spoločnosti DARPA, by sa v moriach a oceánoch mohla ocitnúť už tento rok. U.S. Navy s týmto prírastkom otvára zrejme úplne novú kategóriu vojnových plavidiel, ktoré môžeme neoficiálne označovať za autonómne protiponorkové vojnové plavidlá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stratégia námorných jednotiek sa pomaly ale isto zmení

„Plavidlo Sea Hunter predstavuje novú víziu námornej vojny, v ktorej sa vymenia malé počty schopných, účinných a hodnotných lodí za viacej jednoduchších a dostupnejších, ktoré sú v konečnom dôsledku účinnejšie,“ povedal Fred Kennedy zo spoločnosti DARPA. „Armáda Spojených štátov amerických hovorila o strategickom nahradení „kráľov“ a „kráľovien“ na námornej šachovnici, ktoré majú byť nahradené množstvom pešiakov.“

Podľa informácií zo stránky Newsweek, loď dostala pomenovanie práve podľa jej poslania. Jej cieľom má byť vyhľadávanie nepriateľských ponoriek vo vodách USA. Jej výhodou nie je len to, že v prípadnom nebezpečenstve nie je ohrozený ani jeden vojak, ale aj počiatočná cena a následné náklady. Jej výroba stojí necelých 20 miliónov dolárov a cena jej prevádzky je v porovnaní s ostatnými plavidlami niekoľkonásobne nižšia.

Sea Hunter bude „neškodný“

U.S. Navy dúfa, že lode budúcnosti budú môcť na mori zostať niekoľko mesiacov a budú schopné prejsť tisíce kilometrov bez posádky. Poslaním Sea Huntera je zatiaľ iba sledovanie vôd a tým pádom nie je vybavený žiadnymi zbraňami. Loď Sea Hunter meria necelých 40 metrov a plaviť sa dokáže rýchlosťou až 27 uzlov/50km/h.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Wikipedia)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre