Zaujíma vás prečo lítiové batérie strácajú kapacitu? | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Zaujíma vás prečo lítiové batérie strácajú kapacitu?

Novinky

Zaujíma vás prečo lítiové batérie strácajú kapacitu?

Nie je žiadnym tajomstvom, že lítiové batérie časom strácajú na kapacite, čím sa znižuje výdrž našich mobilných či iných zariadení. Ale zaujímalo vás niekedy čo sa deje vo vnútri batérie? A prečo vlastne dochádza k znižovaniu výdrže? Na túto problematiku sa pozreli americký vedci, ktorí vyvinuli špeciálne zariadenie, ktoré umiestnili do elektronického mikroskopu, vďaka ktorému mohli sledovať proces nabíjania a vybíjania batérie. Nižšie na obrázkoch si môžete pozrieť spomínane procesy.

Proces nabíjania a vybíjania batérie

Proces nabíjania a vybíjania batérie

Prvá štvorica obrázkov (v rade) predstavuje proces nabíjania, kde je zachytené nabíjanie batérie, ktoré spôsobuje vytvárania drobných usadenín lítia na elektródach, pričom posledné dva obrázky v rade predstavujú proces vybíjania. Pozornému oku určite neuniklo, že drobné usadeniny, ktoré vznikli v procese nabíjania sa úplne počas vybíjania nerozložia. A práve tento „nedokonalý“ proces spôsobuje znižovanie výdrže batérie.

Zdroj: engadget.com

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Najnovšia video recenzia

Mohlo by ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. Prehliadaním stránky nám alebo našim partnerom dávate súhlas s ich využívaním.