Zajtra nás čaká prestupná sekunda
Connect with us

Zajtra nás čaká prestupná sekunda

TECH

Zajtra nás čaká prestupná sekunda

Pojmy ako prestupný rok, alebo letný a zimný čas netreba snáď nikomu z Vás predstavovať, pretože sa s nimi stretáme každé 4 roky/každý rok. Ale už menej ľudí vie o prestupnej sekunde, ktorá koriguje rozdiel medzi nepravidelnou Zemskou rotáciou, a časovým štandardom UTC.

Túto nepravidelnosť v rotácií Zeme spôsobuje mnoho faktorov, ako sú tektonika, alebo astronomické javy, a preto sa prestupná sekunda pridáva nepravidelne podľa potreby. Naposledy to bolo v rokoch 2005, 2008 a 2012. Behom posledného pridávania prestupnej sekundy v roku 2012 nastali nečakané problémy v službách aj tých najväčších svetových webov, ako sú Google alebo LinedIn. Problémy mali aj mnohé letiskové systémy a podobne.

earth-hour-graphic-copy-450x338

Podľa zodpovedného úradu IERS by však tento rok podobné problémy nemali nastať, nakoľko o pripravovanej prestupnej sekunde informoval v dostatočnom predstihu.

Prestupná sekunda sa bude pridávať už zajtra 30.6.2015 o 23:59:59 UTC. Preto, ak po tomto čase narazíte na nefunkčný web, budete poznať pravdepodobnú príčinu 🙂

TIP  Xiaomi dráždi smartfónom Redmi 6 Pro, ktorý ponúkne displej ako iPhone X! Cena bude pritom extrémne nízka

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať TECH

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.