Windows už zrejme nebude taký otravný, ako predtým. Microsoft sa musel dohodnúť s Fínskym spotrebiteľským úradom | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Windows už zrejme nebude taký otravný, ako predtým. Microsoft sa musel dohodnúť s Fínskym spotrebiteľským úradom

Novinky

Windows už zrejme nebude taký otravný, ako predtým. Microsoft sa musel dohodnúť s Fínskym spotrebiteľským úradom

Pamätáte si, ako ste ešte pred 3 rokmi používali počítač s operačným systémom Windows 7 a po vydaní nového Windows 10 sa Vám systém stále snažil nanútiť upgrade? Microsoft takúto taktiku skúša aj na niektorých systémových aplikáciách, ktoré mnoho používateľov absolútne nevyužije. Ako sa dalo čakať, Microsoft si po tomto kroku odniesol vlnu kritiky, a spoločnosť bola niekoľkokrát obvinená na súde alebo s ňou bol vedený proces so spotrebiteľskými úradmi, no vždy neúspešne. V Microsoft si ale po 3 rokoch zrejme priznali chybu a uzatvorili dohodu s Fínskym spotrebiteľským úradom.

Problém bol hlavne s aplikáciou “Získajte Windows 10”

Fínsky spotrebiteľský úrad zistil, že aplikácia “Získajte Windows 10” (GWX) bola nástrojom priameho marketingu, ktorý bol inštalovaný na počítačoch bez súhlasu zákazníkov pomocou operačného systému Windows 7.

Spoločnosť Microsoft ďalej súhlasila s tým, že už nebude tlačiť podobné žiadosti a aplikácie do systému bez vysloveného súhlasu samotným používateľom. Takisto súhlasila s tým, že nebude používať mätúce používateľské rozhranie (tzv. tmavé vzory), ktoré v používateľoch vyvolávajú neistotu a kvôli tomu vždy siahnu po možnosti, ktorú by si za normálnych okolností nevybrali. V prípade aplikácie Získajte Windows 10 bol Microsoft obvinený z použitia tlačidla X na označenie súhlasu s upgradeom namiesto zatvorenia aplikácie.

Microsoft zmenu oznámil prostredníctvom blogu

Microsoft tvrdil, že zmeny v aplikácii boli spomenuté v blogu, ale fínska právnička spotrebiteľského úradu Miina Ojajarvi pre médiá povedala, že “zmienka v blogu nie je dostatočná”. “Podnikateľ nemôže predpokladať, že spotrebiteľ príde na informácie o produkte sám od seba, alebo aby si musel informácie vyhľadať na internete,” píše sa vo vyhlásení Fínskeho spotrebiteľského úradu.

TIP  Microsoft nám ukázal „budúcnosť“, predstavil nové inteligentné vyhľadávanie

Vyzerá to tak, že rozhodnutie v súčastnosti ovplyvní iba používateľov operačného systému Windows 7, ktorí už naďalej nepodliehajú núteným vylepšeniam, narozdiel od používateľov operačného systému Windows 10. Pokiaľ sa ale podobné problémy v budúcnosti vyskytnú aj v novšom operačnom systéme, treba kontaktovať miestny spotrebiteľský úrad, ktorý by sa mal týmito problémami zaoberať. Či to na Slovensku niekoho vôbec zaujíma nevieme, no za pokus to stojí.

Zdroj: mspoweruser.com

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.