Windows 10 zbiera osobné údaje bez povolenia! Microsoft teraz musí zaplatiť poriadne veľkú pokutu | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Windows 10 zbiera osobné údaje bez povolenia! Microsoft teraz musí zaplatiť poriadne veľkú pokutu

Windows 10

Windows 10 zbiera osobné údaje bez povolenia! Microsoft teraz musí zaplatiť poriadne veľkú pokutu

Spoločnosť Microsoft čelí veľkej žalobe pre zhromažďovanie údajov od svojich používateľov. Pri inštalovaní systému totiž neexistuje žiadne tlačidlo pre dodatočný výslovný súhlas pre poskytnutie užívateľských údajov pre spoločnosť Microsoft.

Európska únia kritizovala spoločnosť Microsoft za predvolené nastavenie a nedostatočnú kontrolu nad užívateľskými dátami už dávnejšie. Teraz ale federálnemu prokurátorovi v Brazílii došla trpezlivosť a na Microsofť podáva občiansku žalobu. Do celého prípadu sa zapojila už aj vláda, ktorá spoločnosti Microsoft poskytla 15 dní na nápravu a na zavedenie možnosti súhlasu či nesúhlasu používania údajov klienta. Úrady uviedli, že ak Microsoft neučiní ďalšie kroky, bude mu uložená pokuta vo výške 2,87 milióna dolárov a veľká pokuta bude pribúdať každým ďalších dňom “nečinnosti”.

Windows 10 zbiera naše dáta bez možnosti vypnutia funkcie

Spoločnosť Microsoft na celý prípad ešte nezareagovala. Isté však je, že technologický gigant nebude mať na výber. Dokonca sa môžeme domnievať, že sa k podobným krokom môže učiniť aj nejaká ďalšia krajina. Dokonca to nie je tak dávno, čo začala Európska únia viacej kontrolovať činnosť s našimi užívateľskými dátami a či výrobcovia vôbec dostatočne popisujú k čomu ich potrebujú.

Microsoft sa zatiaľ vyjadril iba k samotnému návrhu, no nie rozhodnutiu úradov. Spoločnosť argumentuje, že inštalácia systému Windows s pridaným povolením o zbere užívateľských dát bude proces veľmi náročný na prácu aj samotnú inštaláciu operačného systému. Na internete sa dokonca objavili informácie aj o tom, že sa spoločnosť snaží zvýšiť svoje zisky na pozadí aj práve vďaka zozbieraným údajom od užívateľov.

TIP  Všetko čo vieme o skladateľnom smartfóne (Surface Phone) z kuchyne Microsoftu

Zdroj: latesthackingnews.com, úvodný obrázok: Microsoft

Windowscentrum.sk je veľmi zaujímavý internetový magazín, ktorý sa focusuje na Windows, Android, iOS, Apple a ďalšie zaujímavé témy. Píšeme taktiež o moderných technológiách, gadgetoch či autách.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Windows 10

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.