Výber fotopapieru nie je ľahkým procesom. Takto si vyberiete ten správny fotopapier | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Výber fotopapieru nie je ľahkým procesom. Takto si vyberiete ten správny fotopapier

Novinky

Výber fotopapieru nie je ľahkým procesom. Takto si vyberiete ten správny fotopapier

Výber fotopapieru nie je ľahkým procesom. Takto si vyberiete ten správny fotopapier

Na úvod ešte predtým ako sa pustíte do výberu fotopapiera tak si musíte zodpovedať základnú otázku: „Čo potrebujem vytlačiť?“. Fotopapier totiž nie je vhodným na všetky typy tlačí, resp. pri tlači poznámok tento druh papiera by bol vyhadzovaním peňazí z okna. Fotopapier sa najčastejšie používa na tlač dokumentov, prezentačných materiálov, vizitiek, fotografií a ďalších obdobných produktov, ktoré majú byť čiastočne reprezentatívne alebo im chcete zachovať dlhú životnosť.

Dve základné technológie tlače

Dnes, hoci mame viacero druhov tlačiarní tak prevládajú dva technologické postupy nad ostatnými. Atramentové fototlačiarne a termosublimačné tlačiarne. Obe technológie tlače sa používajú ako v domácom prostredí tak aj v profesionálnom.  Preto pred výberom fotopapiera sa uistite akým technologickým postupom budete tlačiť, pre obe typy tlačiarní totiž existujú nezameniteľné fotopapiere.

Zdroj: pixabay.com

Akú gramáž papiera si zvoliť?

Hmotnosť papiera čiastočne určuje aj jeho hrúbku a je označovaný v jednotkách g/m2. Čiastočne tento údaj hovorí aj o kvalite papiera. Tu sa však viacero odborníkov čiastočne rozchádza. Jedni hovoria, že čím väčšia hustota tak tým kvalitnejší papier. Druhí zase hovoria, že ak vyberáte z rovnakej kategórie papierov tak napr. tlač na 160 g/m2 fotopapier hneď neznamená, že fotografie budú menej kvalitné ako pri tlači na fotopapier s hmotnosťou 340 g/m2.

Zdroj: Pexels.com

My sa prikláňame k názoru, že treba dopredu vedieť čo s výtlačkami chcete robiť. Pokiaľ predpokladáte, že budete s výtlačkami vo zvýšenej miere pracovať, tak odporúčame zvoliť papier s vyššou hmotnosťou. Trvácnosť materiálu je totiž vyššia a zároveň vo väčšine prípadoch pôsobí luxusnejším dojmom. Na druhej strane cena tohto papieru býva o niečo vyššia. Vo všeobecnosti ak si však potrpíte na kvalitu tak vám odporúčame zvoliť výber v rozmedzí hranici 200 až 350 g/m2.

TIP  64GB pamäťová karta za menej ako 15€? Áno aj to sa dá! Využi tento exkluzívny kupón, ktorý sa tak často nevidí

Amatérom na skúšku odporúčame RC papiere

Najobľúbenejšími fotopapiermi sú RC papiere a je to práve z dôvodu cenovej dostupnosti. Tento druh papiera sa odporúča hlavne amatérom, resp. keď fotenie je vašim hobby a nie „chlebíkom“. Najčastejším variantom sú hladký lesk a jemne štruktúrovaný polomat, často označovaný aj ako velvet. Tiež nezabúdajte na dobre zvolenú gramáž, ktorú odporúčame rozmedzí hranici 200 až 350 g/m2. V prípade ak sa venujete fotografiám na vyššej úrovni tak porozmýšľajte o gramáži od 260 g/m2 a vyššie.

Zdroj: vlastný, obrázky: Pixabay.com

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.