NávodyZariadenia

Všetko, čo potrebujete vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete kúpiť externý disk. Alebo aký je rozdiel medzi HDD a SSD

Využívania externých nosičov dát je v dnešnej dobe šikovný spôsob ako prenášať väčšie objemy dát z jedného miesta na druhé. V prípade menšieho objemu vám postačí klasický USB kľúč, ktorého štandardná  veľkosť je od 16GB do 64GB. Samozrejme, nájdeme kľúče aj s väčšou kapacitou, ale tie z hľadiska ceny bývajú častokrát výrazne drahšie a v týchto prípadoch je dobré uvažovať aj o variante prenosného disku.

Cloud vs HDD

Cloud a HDD prinášajú podstate veľmi podobnú funkcionalitu. V prípade cloud služieb býva kapacita obmedzená na niekoľko desiatok GB pričom táto služby býva väčšinou zadarmo. Najznámejšími cloudovými službami sú Dropbox, OneDrive a Google Drive. Hlavnou výhodou je, že dáta máte všade so sebou, ale musíte byť online čo môže byť problém a nie len z hľadiska konektivity, ale aj z hľadiska objemu prenesených dát. HDD na druhej strane je kus hardwaru, ktorý vám fyzický zaberá miesto, musíte ho nosiť so sebou, ale na druhej strane nepotrebujete internet a väčšinou ponúka oveľa väčší objem dát. Nevýhodou je prvotná investícia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

HDD vs SDD

Ak ste sa rozhodli pre externý disk tak určite sa nevyhnete pojmom ako je HDD a SSD.

HDD alebo Hard Disk Drive. Tento typ externých nosičov stále prevláda nad modernejšími SSD diskami. Hlavným dôvodom je cena. HDD sa skladá z viacerých častí ako sú napr. kotúče pokryté magnetickou vrstvou, na ktorej sú uložené dáta, čítacie hlavy, motorčeky poháňajúce disk a ďalšie. Pri HDD sa stretneme ešte s pojmami 3,5“ a 2,5“. 3,5“ HDD sa využívajú prevažne v klasických počítačoch. Menšie 2,5“ HDD sa využívajú hlavne ako prenosné externé disky. Sú totiž menšie. Nevýhodou oboch typov HDD je ich rýchlosť číta väčšie riziko poškodenia oproti SSD diskom. Na druhej strane sú cenovo dostupnejšie.

SSD, resp. Solid-State Drive v súčasnosti naberá stále viac a viac na popularite. Hlavnou výhodou oproti HDD je totiž zo, že nemajú žiadne pohyblivé časti a zároveň sa jedná o pamäť typu FLASH. Znamená to, že sú menej náchylné na poškodenie. Ďalším a nie menej významným faktorom, ktorý hovorí v prospech SSD diskov je rýchlosť čítania ako aj zápis dát, ktorý býva z pravidla výrazne rýchlejší. Na druhej strane cena SSD diskov býva väčšie z hľadiska pomeru kapacita:cena.

Hlavné výhody SSD diskov oproti HDD

Rýchlosť – rýchlosť načítavania dát sa netýka len typu rozhrania (USB 2, USB 3,…), ale aj rýchlosti otáčania mechanických pevných diskov. Tie lacnejšie majú vo väčšine prípadoch 5200rpm, teda otáčok za minútu. Tie výkonnejšie HDD disky majú rýchlosť z pravidla 7200rpm. SSD disky nie sú takto obmedzené a ich rýchlosť viac menej závisí od použitej pamäťovej technologie.

Bezpečnosť – odhliadnuc od toho, že SSD disky sú menej náchylné na poškodenie tak významným faktorom je aj bezpečnosť samotných dát, ktoré zabezpečujú rôzne technológie. Vo viacerých prípadoch totiž SSD disky disponujú napr. možnosťou dodatočných bezpečnostných opatrení ako je napr. šifrovanie.

Trvanlivosť – trvanlivosť dát je ďalším významným faktorom. V prípade HDD diskov vzhľadom na to, že majú mechanické časti sa budete musieť sústrediť na väčšie a robustnejšie disky, pri ktorých predpoklad je, že budú odolnejšie napríklad voči nárazom.

Rozmýšľate stále nad tým aký disk si vyberiete? Naše odporúčanie je jednoznačne si priplatiť niekoľko € a ísť do varianty SSD diskov. Napríklad my využívame na prenos dát tento SSD disk od Samsungu.

Zdroj: vlastný, obrázky: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close