Vírus Zika, ktorý spôsoboval pri narodení abnormálne malú hlavu by mohol byť kľúčom k porazeniu rakoviny | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Vírus Zika, ktorý spôsoboval pri narodení abnormálne malú hlavu by mohol byť kľúčom k porazeniu rakoviny

Novinky

Vírus Zika, ktorý spôsoboval pri narodení abnormálne malú hlavu by mohol byť kľúčom k porazeniu rakoviny

Vírus Zika, ktorý spôsoboval pri narodení abnormálne malú hlavu by mohol byť kľúčom k porazeniu rakoviny

Vírus Zika, prvýkrát sme o ňom mohli počuť zhruba 4 roky dozadu kedy sa prvé prípade objavili v Južnej Amerike a neskôr aj na Európskom kontinente. Tento vírus pritom má pôvod v ďalekej Polynézii.

Vírus Zika je najnebezpečnejším práve pre tehotné ženy, ktoré síce nie sú ním priamo ohrozené, ale ich blížiace sa potomstvo áno. Totiž tento vírus spôsoboval „mikrocefáliu“, v preklade do ľudskej reči to znamená, že deti infikované týmto vírusom sa rodili s abnormálne malou hlavou čo súviselo s ďalšími problémami.

Zdroj: Youtube

Tento vírus však môže byť aj na niečo užitočný, totiž jedna z jeho schopností je, že dokáže infikovať kmeňové bunky. Táto jeho „schopnosť“ sa dá totiž použiť v boji z niektorými typmi rakoviny, ktoré sa vyskytujú v mozgu. Tím vedcov, pod vedením Jeremyho Richa z Kalifornskej Univerzity na víruse glioblastóm, ktorý patrí medzi tie najnebezpečnejšie. Výsledkom tohto výskumu bolo to, že Zika dokázala zničiť kmeňové bunky, a tak poraziť tento druh rakoviny.

Vedci z Kalifornskej Univerzity sa však ešte nechystajú pustiť do liečby, dôvodom je, že vírus môže mať stále fatálne následky pre ľudí a to najme pre tehotné ženy, ako aj ich partnerov, ktorí môžu byť infikovaný napríklad pohlavným stykom. Úlohou vedcov teda je nájsť cestu ako modifikovať tento vírus tak, aby nebol škodlivý a mohol sa tak využívať na liečbu.

TIP  Všetko, čo potrebujete vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete kúpiť externý disk. Alebo aký je rozdiel medzi HDD a SSD

Zdroj: New Scientist

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.