Vedcom sa podarilo vytvoriť elektronickú kožu, ktorá cíti dotyk a teplo. Dokáže sa aj sama zregenerovať | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Vedcom sa podarilo vytvoriť elektronickú kožu, ktorá cíti dotyk a teplo. Dokáže sa aj sama zregenerovať

Novinky

Vedcom sa podarilo vytvoriť elektronickú kožu, ktorá cíti dotyk a teplo. Dokáže sa aj sama zregenerovať

Vedcom sa podarilo vytvoriť elektronickú kožu, ktorá cíti dotyk a teplo. Dokáže sa aj sama zregenerovať

Ak plánujete, že si vo vašej garáži zhotovíte vlastného terminátora tak máme pre vás dobré správy, budete to mať výrazne jednoduchšie. Vedcom sa totiž podarilo vyvinúť špeciálny materiál, ktorý dokáže nahradiť kožu.

E-skin predstavuje syntetickú repliku regulárnej pokožky. Je mäkká, tvárna a schopná snímať dotyk, prietok vzduchu, vlhkosť, teplotu a dokonca sa dokážte aj sama regenerovať. Coloradska univerzita strojárstva, chémie a biochémia pod vedením výskumníkom Zhanan Zou, Yan Li, Jianliang Xiao (Katedra strojárstva) a Chengpu Zhu, Xingfeng Lei spolu s Wei Zhang (Oddelenie chémie a biochémi) vyvinuli nový priesvitný materiálu, ktorý je vybavený viacerými snímačmi. E-koža zahŕňa polyimín, polyméry natreté nanočasticami striebra, aby sa zvýšila pevnosť, stabilita a elektrická vodivosť. E-kožu je tiež možné recyklovať. Stačí ju ponoriť do recyklačného roztoku, ktorý zahŕňa etanol a polyméry. Následne nanočastice striebra klesnú na dno a e-kožu môžete použiť znovu.

Zdroj: Forbes

Vedci tento materiál vyvinuli s cieľom, aby protézy, ktoré nahrádzajú vybrané časti teľa  mohli byť ním pokryté čím by približovali ich vzhľad k reálnej končatine. Materiál je zároveň možné použiť aj na iné účely, napríklad na pokrytie rôznych zariadení.  Vedci však v závere dodávajú, že e-skin aktuálne nie je po vizuálnej stránke identická s reálnou kožou, ale je to jeden z prvých krokov k tomu, aby sa tak čoskoro stalao.

Zdroj: Forbes, úvodný obrázok: Youtube

TIP  Samsung predstavil prvú 8GB DDR5 RAM určenú pre mobilné zariadenia

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.