Umelá inteligencia dokáže takmer presne určiť sexualitu človeka iba z fotografie | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Umelá inteligencia dokáže takmer presne určiť sexualitu človeka iba z fotografie

AI umela inteligencia

Novinky

Umelá inteligencia dokáže takmer presne určiť sexualitu človeka iba z fotografie

Umelá inteligencia dokáže takmer presne určiť sexualitu človeka iba z fotografie

Umelá inteligencia sa posúva takmer každým dňom výrazne dopredu a najnovšia štúdia zo Standfordskej univerzity tento fakt len potvrdzuje. Dvaja výskumníci, Yilun Wang a Michal Kosinski, už zo spomínanej univerzity sa v poslednej dobe zaoberali určovaním sexuality ľudí pomocou umelej inteligencie. Tá mala za úlohu rozpoznať sexualitu iba z jednej jedinej fotografie. Ako sa dalo predpokladať, miera úspešnosti je naozaj vysoká, no tieto pozitívne správy zároveň vo výskumníkoch vyvolávajú obavy. Podľa nich je táto technológia v budúcnosti ľahko zneužiteľná, hlavne pri odhaľovaní vlastností a základných čŕt ľudí na internete.

V ich štúdií sa ku tejto problematike vyjadrujú nasledovne:

“Keďže vlády štátov a veľké spoločnosti stále viac využívajú počítačové algoritmy na zisťovanie základných ľudských čŕt a naše zistenia znamenajú vysoké riziko odhalenia súkromia a bezpečnosti najmä homosexuálne orientovaných ľudí.”

V štúdii bolo použitých až 130 741 fotografií dobrovoľníkov, ktorí odhalili ich sexualitu. Následne boli tieto fotografie spolu s informáciami posunuté umelej inteligencii, ktorá sa na následne “naučila” ako vyzerajú heterosexuálne a homosexuálne orientovaní ľudia. Výsledky sú naozaj ohromujúce. Po predložení ďalších fotografií mala umelá inteligencia v prípade mužských fotografií presnosť 81%, po predložení 5 fotografií toho istého muža, sa presnosť zvýšila až na 91%. U žien bola presnosť o čosi menšia. Pri jednej fotografii ženy bola nameraná presnosť 74% pričom pri 5 fotografiách tej istej ženy sa presnosť zvýšila na slušných 83%.

TIP  Zoznámte sa s novým najvýkonnejším superpočítačom sveta Summit. Svojich predchodcov schoval bezproblémovo do vačku

Technológia ide dopredu extrémne rýchlo, no dúfajme že sa v budúcnosti nejaká tá umelá inteligencia nespikne proti ľudstvu. (vtip)

Zdroj: neowin.net,  úvodný obrázok (Pixabay)

 

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.