Najčítanejší Windows 10 portál

Toto nie je budúcnosť, ale súčasnosť! Vedci vynašli gél, ktorý zacelí poranenie za niekoľko sekúnd

Zdroj: Tech.Sme.sk

Ste fanúšikom futuristických seriálov či filmov? Spomínate si na viacero zázračných „náplasti“ či „sprejov“, ktorá dokázali obnoviť, a v niektorých prípadoch aj vyliečiť poranenia? Niekoľko dní dozadu, podobná technológia uzrelo svetlo sveta.

Konkrétne, reč je o tekutine, ktorá zvládne za zhruba 60 sekúnd zaceliť poranenie. Za touto technológiou stojí tím vedcov z Austrálie a USA, ktorý navrhli gél, ktorý dokáže bez toho, aby ho ovplyvnili prirodzené pohyby pokožky zaceliť vzniknutú ranu, pričom je ho možné použiť ako vonkajších tak aj vnútorných ranách.

Nasim Annabi, z bostonskej univerzity Northeastern University vysvetľuje:

„Jeho krása spočíva v tom, že hneď pri kontakte s tkanivom stuhne do podoby gélu bez toho, aby sa roztiekol…“

Pričom táto špeciálna tekutina obsahuje aj enzými, ktorými je možné ovplyvniť ako dlho sa má fyzicky nachádzať na mieste hojenia, avšak na konci dňa táto tekutina nemá negatívne vplyvy na organizmus, ba naopak mu dopomáha k hojeniu.

„Z biologického hľadiska reaguje dobre, rýchlo sa prepojí s ľudským tkanivom, pričom podporuje hojenie…“

Tím vedcov doterajšie pokusy robil však len na zvieratách a treba povedať, že prebiehali úspešne. Ďalšou fáza tohto ambiciózneho projektu, ktorý by mohol zachraňovať tisícky životov na dennej báze bude prebiehať na ľuďoch v následujúcom období.

Zdroj: Sme.sk

TIP  Asus predstavil revolučný notebook so sekundárnym displejom a procesorom i9. Apple má obrovskú konkurenciu!
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.