Ťaženie kryptomien je potrebnejšie ako hľadanie mimozemského života. Výskumníci nemôžu dostať poriadnu výpočtovú techniku

radio-telescope-1031305_1280
Zdroj: Pixabay

Už viackrát sme spomínali stále prebiehajúcu krízu na trhu s grafickými kartami. Boom v ťažení kryptomien naozaj neuveriteľne ovplyvnil celú hráčsku komunitu po celom svete, pretože grafických kariet je príšerne málo a ako bonus, stoja majland. Za niektoré grafické karty si v týchto momentoch priplatíte aj viac ako 2-násobok ich pôvodnej ceny a pritom si na ňu počkáte minimálne dva týždne. Hráči ale nie sú jediní, koho táto kríza na trhu ovplyvňuje.

Ťaženie kryptomien je viac ako mimozemský život

Grafické karty sa vďaka ich vynikajúcej výpočtovej „sile“ využívajú v najrôznejších výskumoch. Jedným výskumným odvetvím, ktoré vo veľkom využíva grafické karty na výpočty, je vesmírny prieskum. Výskumníci v rámci vyhľadávania mimozemskej inteligencie (SETI) sa nedávno rozhodli rozšíriť svoje operácie na dvoch observatóriách. V dôsledku obrovskému dopytu po grafických kartách, boli tieto operácie pozastavené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa slov Dr. Werthimera sa tento fenomén vyskytol len prednedávnom:

„Radi by sme využili tie najnovšie grafické karty, no my ich proste nemôžeme dostať. To obmedzuje náš výskum v hľadaní mimozemského života, aby sme sa pokúsili čo najskôr odpovedať na otázky: Sme sami? Je tam niekto vonku? Je to celkom nový problém. Začal sa vyskytovať pri objednávkach, ktoré sme vytvorili za posledné mesiace.“

Ovplyvnené sú aj iné inštitúcie zaoberajúce sa preskúmavaním vesmíru

Inštitúcia SETI nie je jedinou ovplyvnenou inštitúciou v tejto brandži. Podobné problémy zaznamenali aj výskumníci pracujúci na rádiovom teleskope HERA, ktorý je umiestnený v Južnej Afrike. HERA musela zvýšiť svoj rozpočet na nákup grafických kariet, pretože cena požadovaných kariet sa za pár týždňov zdvihla s 500 na 1000 dolárov za kus. Podľa profesora Parsonsa, ktorý spravuje teleskop HERA, budú musieť takúto investíciu tak či tak uskutočniť, no zlepšenie výpočtovej techniky ich vyjde o nepríjemných 32 tisíc dolárov viac ako predpokladali. Teleskop HERA počúva nízkofrekvenčné rádiové vlny, ktoré boli vyžarované vodíkom ešte pred vznikom prvých galaxií v rannom štádiu vesmíru.

Svetový ošiaľ v ťažení kryptomien by sa už aj na základe týchto informácií, mohol aspoň čiastočne ukľudniť. Spoločnosť Nvidia a AMD už čiastočne začali „bojovať“ proti minerom a obrovskému vykupovaniu grafických kariet, no dopomôcť by mohol aj len nedávny rapídny prepad všetkých kryptomien, ktorý možno niektorých minerov odradil.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre