Najčítanejší Windows 10 portál

Súkromie si treba strážiť najmä na internete. Alebo prečo je zdieľanie informácií tak problematické a nebezpečné

zdroj: vpntrends.com

Internet je krásne, no nebezpečné miesto. A my len teraz začíname objavovať čoho je schopný a čo obsahujú sociálne siete, na ktorých zdieľame príbehy z našich životov pre širokú verejnosť. Možno ste už zaregistrovali, že niektorý užívatelia to už občas preháňajú a ich život je viac verejnou diskusiou ako súkromným miestom oddychu. Ak nechcete dopadnúť podobne tu nájdete zopár informácii ako si postrážiť svoje súkromie.

Ale najskôr, prečo môže byť zdieľanie informácii online tak problematické a nebezpečné?

Ak často navštevujete sociálne stránky ako Facebook, Instagram alebo Twitter tak ste si už pravdepodobne upravili nastavenia súkromia. Nastavili ste si kto vás môže “vidieť” a kto môže a nemôže čítať čo uverejňujete.

Napriek všetkému existuje veľa prípadov kedy príspevky obsahovali až príliš veľa osobných informácii a tie sa neskôr dostali von napriek silnému zabezpečeniu. Ak sa tieto informácie raz uverejnia na internet tak tam aj navždy ostanú. Nepomôže ani vymazanie konta či zmazanie príspevku.

Jediný screenshot, ktorý si urobíte iba pre seba sa môže veľmi ľahko dostať za hranice vášho zariadenia a fotku môže uvidieť omnoho viac ľudí.

Často krát sa tiež stáva, že zamestnávatelia si vyhľadajú profily uchádzačov o prácu na sociálnych sieťach aby zistili informácie a prípadne predišli problémom.

Tu je krátky zoznam vecí, ktoré by ste nemali nikdy zverejniť:

  • Heslá
  • Dátum vášho narodenia
  • Kde žijete
  • Kde pracujete alebo študujete
  • Kde ste vyrastali
  • Mená rodinných príslušníkov
  • Čísla kreditných kariet a ani žiadne iné bankové informácie
TIP  Intel priznáva, že pracuje na zariadení s dvomi displejmi!

Aj napriek tomu, že väčšina z týchto informácii vyzerá neškodne ak sa správne spoja a použijú vedia byť veľmi nebezpečné. Občas sú odpovede na bezpečnostné otázky mená našich kamarátov či príbuzných. Ak teda niekde zverejníte meno svojho najlepšieho kamaráta a jednou z vašich bezpečnostných otázok je: Kto je váš najlepší kamarát, tak je vaša bezpečnosť vysoko ohrozená.  

A ďalšia vec, na ktorú si treba dať pozor je zdieľanie fotiek drahých vecí ktoré vlastníte. Samozrejme, že sa asi chcete pochváliť kamarátom ale môže sa z vás veľmi rýchlo stať ciel zlodejov najmä ak máte zapnutú lokalizáciu.

(Ne)pekným príkladom môže byť Kim Kardashian, ktorú po zverejnení fotiek s drahými šperkami, okradli v Paríži.

Ako chránite svoje súkromie Vy? Radi sa dozvieme užitočné rady.

zdroj: vlastný

Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.