Spoločnosť Samsung predstavila najväčšie SSD na svete s úložným priestorom až 30TB | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Spoločnosť Samsung predstavila najväčšie SSD na svete s úložným priestorom až 30TB

Novinky

Spoločnosť Samsung predstavila najväčšie SSD na svete s úložným priestorom až 30TB

Spoločnosť Samsung predstavila najväčšie SSD na svete s úložným priestorom až 30TB

Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung len pred niekoľkým hodinami predstavil najväčšie SSD úložisko na svete. Nové SSDčko od Samsungu s označením PM1643 sa môže pochváliť neuveriteľným až 30,72TB úložným priestorom. Jedná sa o najväčší úložný priestor, ktorý bol vtesnaný do 2,5-palcovej podoby. Samozrejme, gigant medzi diskami nemá byť určený pre bežných smrteľníkov, ale pred tie najmodernejšie podniky.

Až 2-násobne väčší oproti svojmu predchodcovi

SSD s označením PM1643 je vyrobený z 32 častí, z toho každá ponúka 1TB NAND flashiek. Každá vrstva NAND flashky je pritom zložená z ďalších 16 podvrstiev 512Gb V-NAND čipov. Pre porovnanie veľkosti, na takéto úložisko by ste vtesnali 5700 FullHD filmov alebo zhruba 500 dní nepretržitého videa. Nové SSDčko je pritom až 2-násobne väčšie ako jeho predchodca, ktorý bol vyrobený taktiež spoločnosťou Samsung. 16TB predchodca bol predstavený ešte v marci 2016. Pre namietačov, na svete existuje ešte väčšie SSDčko od spoločnosti Seagate (60TB) no je vtesnané iba do 3,5-palcového formátu a bolo vyrobené demonštračnou technológiou, ktorá sa zrejme nikdy nedostane do výroby.

S väčšou kapacitou sa zvýšila aj jeho rýchlosť

So zvýšenou kapacitou oproti predchodcovi, spoločnosť Samsung prináša vylepšenia aj v iných oblastiach. PM1643 ponúka pôsobivé sekvenčné čítanie a zápis s rýchlosťou až 2100MB/s a 1700MB/s. Znovu pre porovnanie, rýchlosť tohto disku je zhruba 3-krát rýchlejšia ako rýchlosť priemerného SSDčka, ktoré nájdete v bežných počítačoch a laptopoch.

TIP  Stiahni si prémiovú hru Odysseus Kosmos v limitovanej ponuke úplne zadarmo

Na trh sa dostanú aj “menšie” verzie tohto disku

Samsung ešte neprezradil dátum spustenia predaja a cenu nového SSDčka, no svoju ponuku SSD diskov chce určite v blízkej budúcnosti rozšíriť. Na trh by sa mali v priebehu tohto roka dostať nové 16,36TB, 7,68TB, 3,84TB, 1,92TB, 960GB a 800GB verzie. Výkonný viceprezident pre predaj pamätí spoločnosti Samsung Jaesoo Han v tlačovej správe uviedol, že spoločnosť bude aj naďalej agresívne napĺňať dopyt po SSD diskoch s viac ako 10TB úložiskom.

Jedná sa o naozaj veľký posun v pred, no neočakávajte, že sa vôbec niekedy s takýmto diskom stretnete v bežnej praxi. Ako bolo spomenuté vyššie, nové úložiská budú dostupné iba pre veľké spoločnosti a ich cena bude pre obyčajných používateľov naozaj privysoká.

Zdroj: Samsung

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.