Senzory v mobiloch | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Senzory v mobiloch

Novinky

Senzory v mobiloch

Pri kúpe telefóny mnohokrát užívatelia nekladú dôraz na senzory, ale na počet jadier, veľkosť RAM pamäte či iné špecifiká. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsime predstaviť najčastejšie senzory, ktoré môžete nájsť v mobiloch.

Dnes väčšina z nás považuje viaceré funkcie smartphonu ako je napríklad zhasínanie displeja pri telefonovaní za samozrejmosť, avšak zaujímali ste sa niekedy o to, aký senzor sa stará o túto funkciu? Na starosti to ma práve proximity senzor, ktorý slúži ako snímač vzdialenosti. Tento senzor je v podstate neustále v plnej prevádzke. Či telefón máte vo vrecku alebo pri uchu. Väčšinou senzor reaguje pri vzdialenostiach, ktoré z pravidlá bývajú maximálne tri až štyri centimetre, niekedy aj menej. Fungujú na princípe vyžarovania neškodného žiarenia. Najčastejší spôsob využitia tohto senzora je práve pri telefonovaní, aby sme si nestláčali telefón „tvárou“, ale využitie nájdeme napríklad aj pri „flip“ puzdrách, ktorými sa preslávil hlavne Samsung a HTC.

Ďalším senzorom, ktorý nájdeme v drahších telefónoch je svetelný senzor, ktorý primárne slúži na meranie intenzity okolitého svetla, na základe, ktorého reguluje jas displeja.

Ďalším dôležitým senzorom je mikrofón, avšak nehovoríme o klasickom mikrofóne, ktorý je prioritne určený na telefonovanie. Hlavne high-end triedy telefónov obsahujú viacero týchto senzorov (mikrofónov), vďaka ktorým dokáže telefón účinne odhadnúť čo je Vaša reč čo okolitý šum, ktorý následne odfiltruje. Viacero mikrofónov v telefóne ma aj ďalšie využitie ako napríklad hlukomer, hoci ktorý nie je tak presný ako profesionálne zariadenie, ale dokážeme ním získať celkom presné hodnoty.

TIP  Facebook nechtiac zverejnil 14 miliónov súkromných príspevkov ako verejné. Užívatelia sú pobúrení

Ďalším senzorom, ktorý dnes nájdeme v vlajkových lodiach Applu alebo Samsungu je čítačka prstov. Hoci táto technológia nie je ešte celkom „doladená“, ale aspoň nám určuje smer, ktorým sa vývojári hardwearu venujú.

Gyroskop je ďalší senzor, ktorý je dnes súčasťou už aj lacnejších zariadení. Na starosti má napríklad otáčanie displeja. Pre pochopenie prikladáme obrázok aby ste si vedeli predstaviť ako tento gyroskop vyzerá (v mobile sa nachádza nano-gyroskop)

3D_Gyroscope.jpg.pagespeed.ce.5JpqTqchug

Posledným senzorom je akcelerometer, ktorý meria statické alebo dynamické zrýchlenie. Vhodný je tiež pre určovanie polohy, naklonenia alebo vibrácií zariadenia.

Ďalšími senzormi, ktoré sa už objavujú v telefónoch sú napríklad merače tepu alebo
vlhkosti prostredia. O týchto senzoroch si niečo napíšeme nabudúce.

Zdroje: techbox.sk, etemsvetemapplem.eu, youtube.com

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

1 Comment

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.