Ericsson: Cesta k fungujúcemu 5G je vydláždená spoločnými štandardami | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ericsson: Cesta k fungujúcemu 5G je vydláždená spoločnými štandardami

TECH

Ericsson: Cesta k fungujúcemu 5G je vydláždená spoločnými štandardami

Spoločnosť Ericsson sa dlhodobo a intenzívne zaoberá výskumom a vývojom komunikačných technológií, teraz sa významne angažuje aj v oblasti zavádzania a rozširovania 5G sietí. Nároky na mobilné siete sa neustále zvyšujú, do roku 2020 očakávame až 50 miliárd pripojených subjektov. Zahrňuje to osoby, miesta a raketový nárast pripojených zariadení vo sfére internetu vecí.

Jednou z hlavných výziev pre mobilné siete bude stále väčšia interakcia medzi človekom a strojom a tlak na možnosti rozšírenia vzdialeného ovládania. To zahŕňa na diaľku kontrolované stroje (vrátane napr. zložitých lekárskych operačných zákrokov), meracie zariadenia a senzory alebo trebárs hranie hier. V súčasnej dobe vidíme tiež dramatický nárast v objeme videa, ktoré je mobilnými sieťami prenášané v stále vyššej kvalite. Tento trend nevyhnutne vyžaduje vyššiu kapacitu a rýchlosť dátových tokov. S tým všetkým sa budú musieť budúce 5G siete vyrovnať.

Mobilné siete blízkej budúcnosti teda musia splniť nároky na vysokú prenosovú rýchlosť a kapacitu s minimálnou mierou oneskorenia dát. Je tiež nutné, aby bola zaistená cenová dostupnosť, energetická nenáročnosť a extrémna spoľahlivosť sietí. Všetky tieto výzvy vyžadujú nové globálne štandardy a využívanie špecifických prenosových technológií.

Riešením je využitie 5G architektúry, ktorá je založená na zdokonalenej technológii LTE (4G) v spojení s novou technológiou NX. Táto kombinácia umožní sieťam rozšírenie prenosových možností v pásme frekvencií od 1GHz až po 100GHz s minimálnym latenciou na úrovni 1ms. Kľúčovou črtou NX je flexibilita, rýchlosť a maximalizácia energetickej účinnosti.

TIP  Microsoft je o krok bližšie ku svojmu prvému kvantovému počítaču

Technológie NX využíva taktiež zdokonaleného systému antén tzv. MIMO (Multiple-Input Multiple Output), keď terminál komunikuje s niekoľkými základňovými stanicami súčasne, čím je výrazne navýšená kapacita existujúcich systémov bezdrôtovej komunikácie. Terminály tak spolu v špecifických prípadoch budú môcť komunikovať aj napriamo, bez nutnosti využitia mobilnej siete, hoci budú stále pod kontrolou mobilnej siete.

Po celom svete vznikol v súvislosti s vývojom 5G celý rad rôznych iniciatív. V Európe ide napríklad o projekty Európskej únie METIS a METIS II, kde je spoločnosť Ericsson hlavným technickým koordinátorom. Ďalšie 5G iniciatívy vznikli v USA, Japonsku, Číne alebo Kórei. Cieľom všetkých týchto iniciatív je technická špecifikácia 5G a jej začlenenie do spoločnosti.

Zdroj: tlačová správa spoločnosti Ericcson

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať TECH

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.