Testovali sme najpredávanejší smartfón Xiaomi Redmi 4. Lacný smartfón hodný veľkej pozornosti | RECENZIA

Zdroj: vlastný

Po dlhšej dobe nám na stôl zavítal ďalší smartfón od známeho čínskeho gigantu Xiaomi Redmi  4, na ktorý sme sa pozreli bližšie. V úvode musíme povedať, že nás v pozitívnom slova zmysle prekvapil. Poďme však pekne po poriadku.

Dizajn a konštrukcia Xiaomi Redmi 4

Telefón sa hneď v úvode môže pochváliť celokovovým telom, ktoré je po hranách zaoblené. Vďaka zaobleniu telefón padne do ruky ako uliaty. Nešmýka sa a všetko drží pevne pokope. Výrobca v tomto prípade mohol siahnuť po väčšom pokrytí prednej strany. Na druhej strane ťažko to dnes vyčítať vzhľadom na to, že telefón bol predstavený dávnejšie  a to hlavne v dobe kedy sa výrobcovia nesnažili pokryť celú prednú stranu displejom. Displej disponuje 5″ HD rozlíšením (296 PPI) a 2.5D efektom, na ktorý sa je radosť pozerať. Ponúka široké pozorovacie uhly bez toho aby ste stratili na kvalite. Poteší aj celkom slušná sýtosť farieb a ich vykreslenie. Tu však máme malú výčitku, aktívne totiž používame Alcatel Idol 4 S a Lumiu 950 a musíme konštatovať, že displej nie je až tak šikovný ako pri spomínaných zariadeniach. Je tu cítiť cenový rozdiel niekoľko stoviek. Vo vrchnej časti zariadenia nájdeme ešte 5MP selfie kameru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zdroj: vlastný

Zadná strana je vyhotovená prevažne z kovu, ktorý dodáva smartfónu prvok prestíže. Ako sme už vyššie spomínali zariadenie sa pohodlne drží v ruke. Dominantou zadnej strany je skener odtlačkov prstov, ktorý reaguje po nahratí viacerých skenov toho istého prsta na jednotku. Preto sa po prvom nahratí skenu nezľaknite keď telefón sa neodomkne, resp. si od vás vyžiada zadanie hesla. Nad skenerom odtlačkov nájdeme 13MP fotoaparát spolu s flash diódu. Poteší aj podpora technológie Auto Focus. K tomu sa však dostaneme neskôr.

Zdroj: vlastný

Po hranách zariadenia ďalej nájdeme vstup pre slúchadla, ovládanie hlasitosti, slot pre dve SIM karty, resp. pre jednu SIM kartu a SD kartu s veľkosťou do 128GB  a už „len“ Micro USB vstup. Výčitku máme len voči absentujúcemu USB Type – C konektoru, ktorý sa u dnešných telefónoch stáva čoraz viac štandardným.

Zdroj: vlastný

Výkon smartfónu je vyhovujúci

Snapdragon 430 spolu s 8-jadrami pracujúcimi na frekvencii 1.4GHz, ktorý je vyrobený 14nm technológiu v kombinácii s 2GB RAM32GB úložným priestorom sľubuje dostatok výkonu pre každého. V podstate s telefónom si zahráte väčšinu hier, ktoré nájdete v obchode ako aj spustite  99% aplikácií. Nižšie si môžete pozrieť ako sa mu darilo v benchmarkovom teste. Pri porovnaní s výkonnejšími zariadeniami najväčšie rozdiely sú v rýchlosti otvárania hier a aplikácií. Pri tých najnáročnejších úlohách je vidno, že z času na čas zaváha a „seká“ plynulosť obrazu.

Ak Vás recenzia zaujala tak Xiaomi Redmi 4 smartfón nájdete tu

Systém

Rozhranie MIUI je jedno z tých lepších a mnoho používateľov si ho chváli. Neviem však či je to len náš pocit, ale nám evokuje iOS rozhranie. Ponúka mnoho možností prispôsobenia od nastavenia veľkosti písma, možnosť zmenšenia displeja (jendoduchým potiahnutým prstov od stredového tlačidla Home smerom doprava), automatické otáčanie displeja a ďalšie celkom zaujímavé funkcie. Zoznam aplikácií a hier sa nachádza na domácej obrazovke kde listujete medzi jednotlivými stranami.

Batéria

Výdrž batérie patrí medzi tie lepšie. Vďaka veľkému 4100mAh akumulátoru s telefón vydržíte pracovať skutočne extrémne dlho. V niektorých prípadoch dokonca aj viac ako 2 dni aktívneho používania. Nuž v tomto treba dať Xiaomi veľkú pochvalu, skvelé optimalizovaný systém a veľká kapacita batérie jednoducho fungujú na jednotku.

Konektivita

Potešíme vás, v základnej výbave nechýba podpora 3G,4G (FDD-LTE Band 1/3/7 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/B41(2555-2655MHz), klasika ako WiFi, Bluetooth, GPS. Nepocítili sme v princípe žiadne výraznejšie rozdiely v rámci využívaní spomínaných technológií oproti konkurencií. Jediný pozitívny rozdiel sme videli pri GPS, ktoré sa „chytalo“ trošku rýchlejšie.

Fotoaparát a kvalita fotografií

Telefón disponuje viac ako ročným  13MP senzorom. Inými slovami jedná sa o priemerný fotoaparát, od ktorého nemôžete čakať umelecké fotky. Na druhej strane plnohodnotne postačuje na zachytenie momentiek či na zachytenie kvalitných fotografií avšak za podmienky dobrého svetla. Čím sa zhoršujú svetelné podmienky tak tým aj kvalita fotografií je slabšia.

Fotoaparát na druhej strane však ponúka viacero možností prispôsobenia. Napríklad manuálne nastaviť ISO, možnosti zmeny EV jednoduchým pohybom horu alebo dolu, a ďalšie.

Zvuk je silný a hlasitý, ale…

Zvuk z reproduktora hodnotíme ako priemerný. Na jeden strane je ho veľmi dobre počuť a to aj v hlučnejšom prostredí. Ponúka aj celkom ostrý a kvalitný zvuk. Pocitovo však hlavne pri vyšších výškach nám znel občasne plechovo.  Čo sa týka zvuku po pripojení slúchadiel tak tam nie je skutočne čo vyčítať. Kvalita je porovnateľná v podstate s hociktorým výkonnejším smartfónom.

Hodnotenie smartfónu

Smartfón je veľmi zaujímavým kúskom. Nás zaujal konštrukciou, ktorá je porovnateľná s oveľa drahšími zariadeniami ako je toto. Potešil nás aj kvalitný displej, ktorý však podľa nášho názoru nie vždy zobrazoval farby tak dôveryhodne ako iné (vlajkové) smartfóny. V podstate žiadne výčitky nemáme voči konektivite ani kvalite zvuku. Mierne nás sklamal fotoaparát, ktorý síce robí pekné a kvalitné fotky, ale to len za podmienky ideálneho svetla. V inom prípade kvalita šla dole. Nuž, čo dodať na záver? Asi už len cenu. Smartfón sa predáva aktuálne na úrovni od 90€ do 130€ v závislosti od predajcu a regiónu odkiaľ ho objednáte a keď porovnáme pomer ceny a kvality, tak smartfón môžeme len odporúčiť.

Ak Vás recenzia zaujala tak Xiaomi Redmi 4 smartfón nájdete tu


Zdroj: vlastný

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre