Recenzie

Používateľská recenzia Dell XPS 13

Hliníkové veko displeja pôsobí kvalitne

Model XPS 13 bol predstavený na tohtoročnom CES v Las Vegas. Je to najnovší 13“ ultrabook s označením „XPS“ od spoločnosti Dell. Ihneď vzbudil pozornosť svojím displejom o ktorom sa už toľko napísalo ale predsa len pripomeniem že v najvyššej konfigurácii ide o IGZO panel od spoločnosti Sharp s rozlíšením 3200×1800 pixelov chránený ochranným sklom Gorilla Glass. Zaujme aj podporou dotyku či minimálnym rámikom po obvode. 13“ laptop sa tak podarilo konštruktérom z Dellu „vopchať“ do 11“ tela. Okrem displeja stojí za spomenutie aj najnovšia generácia procesorov Intel s označením Broadwell U. V mojom prípade ide o i7-5500U. Toľko k výbave, teraz moje dojmy a pocity…

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Laptop pôsobí „luxusným“ dojmom

 

Rozbalenie

Laptop prišiel v dvoch krabiciach. Jednej obyčajnej kartónovej s logom Dell a v nej okrem nabíjačky s káblom bola ďalšia menšia krabica v čiernej farbe rovnako s logom Dell. V nej sa nachádzal samotný laptop. V krabici sa ešte nachádzala štartovacia príručka.

Prvé dojmy

Prvé čo mi udrelo do očí bola veľkosť alebo lepšie povedané malosť laptopu. Neuveriteľné že do tak malého tela sa im podarilo dostať taký výkon a displej. Druhá vec ktorú som si okamžite všimol je fakt že vzhľadom na svoju veľkosť sa laptop zdá byť trošku ťažší než by som pôvodne predpokladal. Pravdepodobne za to môže hliník ktorý sa nachádza na spodnej strane a aj na veku displeja. Keď už hovorím o hliníku musím spomenúť že jeho kombinácia s karbónom pôsobí veľmi dobrým dojmom. Lahodí oku a oba materiály sú príjemné na dotyk. Už na prvý pohľad vidieť že tento laptop má ukradnúť zákazníkov Applu a na kvalite materiálov a vyhotovenia Dell nešetril. Všetko perfektne zapadá, nič nevŕzga ani sa neprehýba. Pripočítajte k tomu krásny dizajn a minimálne široký rámik okolo displeja a dostanete laptop na ktorý je radosť sa dívať a dotýkať sa ho.

Prvé zapnutie

Laptop sa zapína gombíkom po pravej strane klávesnice. Ten má dvojitú funkciu, stlačte ho jemne a laptop uvedie do spánku, stlačte ho silne a laptop sa vypne. Obsahuje aj diódu ktorá indikuje stav laptopu. Ako je to už zvykom pri Windows 8 po zapnutí nasleduje niekoľko krokov počas ktorých sa pripojíte k Wi-Fi, prihlásite k Microsoft účtu, zvolíte si tému a ďalšie nastavenia… Nasleduje rutinná nekonečne trvajúca inštalácia aktualizácií (nie je povinná ale kto po zapnutí nového laptopu hneď nestiahne najnovšie aktualizácie pre OS, že? :D).

Používanie

Laptop mám o niečo viac ako 24 hodín, odvtedy som stihol vyskúšať jednu hru (Asphalt 8), 2 prehliadače (IE a Opera), Stellarium, Office, Spotify, Skype a niekoľko aplikácií z obchodu. Určite chcete poznať odpovede na 2 otázky. Ako laptop zvládal hru a či aplikácie nemajú problém s veľkým rozlíšením. Pri používaní som prišiel na jednu zaujímavú vec. Dotyková obrazovka na laptope je super vec a Windows 8 sa dotykom veľmi príjemne ovláda. Doteraz som zastával názor, že Modern UI je zbytočnosť a dotykové displeje na laptopoch tiež. Napriek tomu som sa rozhodol dať dotykovému displeju šancu a neľutujem toto rozhodnutie. Názor som zmenil o 180 stupňov a musím povedať že ľudia, vývojári a konštruktéri z Microsoftu a Dellu, ktorí začali kombináciu Windows 8 + dotyková obrazovka na laptopoch presadzovať vedia čo robia. Vrelo takúto kombináciu odporúčam!

Nainštalovaných mám iba zopár programov a aplikácií

 

Hranie

Asphalt 8 nepatrí medzi žiadne pecky po grafickej stránke. Považujem ju za príjemnú oddychovku. Vcelku môžem povedať že som bol s výkonom laptopu spokojný. Sem-tam nejaké drobné zaseknutie, ak som si to len nenamýšľal, inak žiadny problém so samotnou hrateľnosťou. Ventilátor bežal po celý čas hrania ale kvôli zvuku hry ho nebolo vôbec počuť. Jediná vec ktorá mi trochu prekážala je horná a dolná šípka ktoré sú na hranie hier príliš úzke. S tým samozrejme musí každý rátať keďže nejde o hráčky laptop.

Modern UI oceníte ak máte dotykový displej

 

Praktický príklad nevýhody vysokého rozlíšenia, spodný panel síce funguje bezproblémov, je však netradične malý a to by niekomu mohlo robiť problém (program Stellarium)

 

Aplikácie a programy

Tu som sa prvýkrát stretol s menšími problémami, ktoré vysoké rozlíšenie prináša a treba s nimi rátať. Zo všetkých programov bola Opera jediným skutočne prispôsobením programom na toto rozlíšenie. Ďalej sa úplne bez problémov dajú používať IE, Office a aplikácie z Obchodu. Spotify, Stellarium a Skype sa síce používať dajú, používateľské prostredie však vyzerá akoby bolo rozostrené (tieto problémy by sa mali v budúcnosti vyriešiť lepšou podporou vysokého rozlíšenia Windowsom). Toto zariadenie podporuje pripojenie na diaľku, dajú sa teda využiť Windows Phone aplikácie ako Microsoft Remote Desktop pomocou ktorých môžete na diaľku ovládať počítač. Dell s laptopom dodáva svoj softvér na správu zálohy, batérie, aktualizácií a ďalších… Zatiaľ som vyskúšal správcu aktualizácií a môžem skonštatovať že fungoval bezproblémovo.

Laptop nepatrí po výkonnostnej stránke k vrcholu, medzi ultrabookmi však exceluje

 

V prednej hrane je umiestnený indikátor ktorý indikuje zapnutie napájania

 

Klávesnica má dva tóny podsvietenia a po chvíľke nečinnosti sa podsvietenie automaticky vypne, akonáhle stlačím niektorú klávesu alebo sa dotknem trackpadu, podsvietenie sa opäť zapne, F klávesy fungujú ako F klávesy až po stlačení klávesy Fn

 

Touchpad je správne citlivý a presný, je vyrobený z príjemného materiálu, prekvapivo však gestá fungujú lepšie na touchpade Lenova IdeaPad Y580

 

Ľavá strana základne obsahuje port pre nabíjačku, Mini DisplayPort, USB 3.0 port, jack pre slúchadká, gombík po ktorého stlačení sa rozsvietia diódy indikujúce stav nabitia batérie (napravo od gombíka)

 

Pravá strana je na porty chudobnejšia, nájdeme tu bezpečnostný port, USB 3.0 port a čítačku SD kariet

 

Na klávesnici sa píše veľmi dobre a karbón je príjemný na dotyk

 

Indikátor stavu batérie (5 svietiacich diód) práve indikuje 100% nabitie batérie

 

Dizajnéri sa vyhrali s každým detailom, spodok obsahuje okrem gumičiek a vetráku aj vyklápací pliešok pod ktorým sa skrývajú informácie o laptope, zmysel pre detail im teda nechýba

 

Zhrnutie

Tento laptop som kúpil ako náhradu za Lenovo IdeaPad Y580. Prečo práve Dell XPS 13? V prvom rade mám pred sebou už iba jeden rok na škole a tak som sa rozhodol že prioritou pre mňa bude laptop ktorý sa ľahko prenáša či už kvôli VŠ alebo cestovaniu. V druhom rade som chcel niečo, čo bude aj o pár rokov spĺňať výkonnostné štandardy. Laptop primárne bude slúžiť na programovanie, surfovanie po webe, prácu s prezentáciami a Wordom. Na tieto účely má perfektný displej, rozmeri, výkon aj klávesnicu. Lenovo si naďalej ponechám ako „hráčsky“ počítač. Teraz už viete aké kritéria som mal pri výbere laptopu, možno vás ešte zaujíma prečo som si nekúpil MBA, Lenovo Yoga 3 či X1 Carbon alebo HP Spectre X360. V prvom rade po tom, čo som v januári videl fotky tohto Dellu z CES okamžite som sa doň zamiloval. V druhom rade používam Microsoft ekosystém (Windows Phone, Office, Outlook, OneDrive, Visual Studio, IE,…) takže Mac neprichádzal do úvahy. V treťom rade som bol sklamaný z Lenova ako firmy a konkrétne z toho že do počítačov inštaloval softvér ktorý tam nemal čo hľadať. Keď som si to všetko zrátal, Dell mi vyšiel ako jasná voľba. 😉 Vaše otázky posielajte ako komentáre pod článok, rád na ne odpoviem. 🙂 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close