Qualcomm dostal v Kalifornii zelenú a začína s testovaním technológie pre autonómne vozidlá | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Qualcomm dostal v Kalifornii zelenú a začína s testovaním technológie pre autonómne vozidlá

Qualcomm

Novinky

Qualcomm dostal v Kalifornii zelenú a začína s testovaním technológie pre autonómne vozidlá

Keď narazíte na internete na pojem autonómne vozidlá, určite Vás prvá napadne Tesla, alebo nejaká známa automobilová značka. Koho by predsa napadol čínsky výrobca čipov a procesorov Qualcomm? Zrejme nikoho, no táto spoločnosť v najbližších rokoch vo svete autonómnych vozidiel a technológií zohrá veľkú rolu. Spoločnosť Qualcomm len prednedávnom obdržala povolenie na testovanie autonómnych vozidiel na kalifornských cestách. Qualcomm sa tým pádom blíži ku ich vytúženému míľniku.

Qualcomm si latku položil naozaj vysoko

Aj keď udelenie prvého povolenia na testovanie nevyzerá ako obrovský úspech, spoločnosť to aj tak za veľký úspech považuje. V rozhovore re CNBC sa ku tomuto úspechu vyjadril aj Nakul Duggal, vice prezident pre riadenie produktov pre automobilový priemysel v Qualcomme: “Očakávame, že v budúcnosti budeme kľúčovým hráčom v autonómnych technológiách a celom priestore.” Niektoré prednedávnom predstavené produkty jemne napovedajú, akým smerom sa Qualcomm bude uberať a čo má vlastne za lubom. V septembri spoločnosť predstavila čispet s názvom 9150 C-V2X, ktorý umožňuje vozidlám komunikáciu medzi vozidlami, ako aj elektrickým dopravným značením. Ako Nakul Duggal dodal, tento čipset by v budúcnosti mohol pracovať spoločne s ostatnými produktmi od Qualcommu, ktoré by mali zabezpečiť ešte väčšiu bezpečnosť vozidiel a cestujúcich.

Prvé čipy od Qualcommu sú skúšané na Fordoch

Čipy 9150 C-V2X sú už teraz testované vo viacerých vozidlách Fordu, ktoré momentálne brázdia ulicami San Diega. Duggal ale podotýka, že sa nejedná o jedinú lokalitu a spoločnosť plánuje rozšíriť zoznam štátov a krajín, v ktorých by tieto vozidlá mohli byť testované. V blízkej budúcnosti by sa mali podobné vozidlá ocitnúť aj v Michigane, Číne, Nemecku, Taliansku a aj Japonsku.

Kalifornia je populárnym miestom pre testovanie autonómnych vozidiel

Qualcomm nie je prvou netradičnou spoločnosťou, ktorá sa chce zapojiť do sveta autonómnych vozidiel. Kalifornia je jedným z najobľúbenejších štátov na testovanie autonómnych vozidiel pre klasických výrobcov ako BMW, Honda alebo Volkswagen, no spoločne s Qualcommom sa do ciest Kalifornie vydáva aj Nvidia, ale aj Apple so svojím slávnym projektom “Titan”, o ktorom ale žiaľ nevieme veľa informácií.

TIP  Čaká nás dlho spomínaná revolúcia vo využívaní mobilných zariadení? Qualcomm pripravuje procesory Snapdragon 850 výlučne na Windows 10 ARM

Stane sa z Qualcommu gigant medzi autonómnymi technológiami?

Čínsky výrobca čipov Qualcomm sa určite nepustí do vývoja vlastných autonómnych vozidiel, no ich čipy určené pre autonómne vozidlá sú natoľko prepracované a výkonné, že budú zrejme použité vo väčšine autonómnych vozidiel. Vďaka tomu by sa z Qualcommu nestal iba vládca trhu medzi čipmi pre vlajkové lode smartfónov, ale aj vládcom medzi autonómnymi technológiami. 

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Seeking Alpha)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.