Používate mobilné antivírusové aplikácie? A potrebujete ich vôbec?

Zdroj: vlastný

Bezpečnosť a súkromie sú životne dôležité nielen vo fyzickom, ale aj vo virtuálnom svete. Dnešný prepojený svet, v ktorom nosíme počítače v našich vreckách a zdieľame všetky detaily o sebe na sociálnych sieťach, to ešte viac vyžaduje. Ale ako sa v tomto virtuálnom svete chrániť a zdolávať všetky úskalia, ktoré tu na nás číhajú?

So všetkým chaosom, zmätkom a frustráciou, ktoré sa dejú v dôsledku WannaCry (alebo WannaCrypt), ide ruka v ruke aj správna starostlivosť o naše počítače a mobilné zariadenia. Už vieme, že najlepšia ochrana proti malwaru a vírusom je zvoliť správny protiútok. Najdôležitejšie je udržiavať aplikácie a operačný systém aktualizovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na PC, notebookoch a tabletoch s operačným systémom Microsoft Windows potrebujete skoro celý balík antivírusových či antimalwarových aplikácií. Nie je to preto, že by toto prostredie bolo na narušenie viac náchylné ako operačné systémy od Apple či Android od Googlu, ide skôr o to, že Microsoft sa stal hlavným cieľom týchto útokov z dôvodu jeho rozšírenia a z časti aj preto, že do istej miery sa správa a udržiavanie aktualizácií spolieha na užívateľov.

Trend sa však obracia a momentálne sú mobilné operačné systémy početnejšie a aj univerzálnejšie pripojené k vysokorýchlostným sieťam než počítače či notebooky, čím sa teraz stávajú cieľovým prostredím útokov.

Mobilné antivírusové aplikácie

Google a Apple proaktívne skenujú aplikácie, ktoré sú distribuované prostredníctvom ich obchodov, aby tak znižovali možnosť škodlivého softvéru vo svojich knižniciach. Google má možnosť aplikácie po inštalácii na telefónoch a tabletoch stiahnuť, ak sú pozitívne testované na zlý kód aj po inštalácii. Apple neumožňuje používať sideload aplikácie z iných zdrojov, než je jeho obchod. Sú to veľmi dobré prístupy ako udržať zákazníkov v bezpečí.

Väčšina zariadení s Androidom umožňuje používateľom voľne si nainštalovať aplikácie z neznámych zdrojov – napríklad .pks distribuované z webových stránok, e-mailov alebo z obchodov s aplikáciami tretích strán (ako napríklad Amazon). Na riešenie týchto problémov sú v obchodoch s aplikáciami dostupné rôzne antivírusové či antimalwarové aplikácie a niektoré sú dokonca aj predinštalované od výrobcov zariadenia. Otázkou je, či sú tieto mobilné antivírusové aplikácie naozaj potrebné.

Rizikové správanie

Odpoveď na túto otázku je až prekvapujúco jednoduchá. Ak nenavštevujete pornografické webové stránky, nepokúšate sa získať platený softvér, hudbu alebo médiá nekalým spôsobom a neinštalujete si aplikácie z pochybných zdrojov je pravdepodobné, že v zariadení nepotrebujete žiadnu ďalšiu antivírusovú alebo antimalwarovú ochranu.

Ak sa však na týchto aktivitách podieľate, okrem zvýšenej opatrnosti by aplikácia ako Lookout Mobile Security (alebo niečo podobné) nemusela byť zlý nápad. Okrem základnej ochrany, ktorú môžete očakávať od antimalwarových aplikácií, aplikácie ako Lookout monitorujú a reportujú správanie aplikácií späť svojim vývojárom. Na druhej strane OEM výrobcovia, ktorí pribaľujú aplikácie ako je Lookout len dávajú najavo, že tieto zariadenia sú menej zabezpečené ako tie, ktoré antimalwarové aplikácie predinštalované nemajú.

V ideálnom svete by aplikácie ako Lookout vôbec nepotrebovali. Lookout robí dokonca viac, ako len antimalware ochranu. Pri našom nezdravom spôsobe virtuálneho života však môžeme byť vďační, že takéto aplikácie vôbec existujú.

Zdroj: pocketnow.com, vlastný (obrázok)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre