Ako si postaviť domácu sieť?
Connect with us

Ako si postaviť domácu či firemnú sieť?

Návody

Ako si postaviť domácu či firemnú sieť?

V dnešných časoch na nás na internete číha mnoho nástrah, aj keď si to celkom neuvedomujeme. Denne sme vystavení bezpečnostným rizikám, hrozí nám odcudzenie obsahu, či citlivých dát. Môžeme sa voči tomu chrániť a to tým, že si dôkladne zabezpečíme lokálnu sieť pred tou vonkajšou. Hlavným a základným prvkom najmä v podnikových sieťach je Firewall, nie však ten, ktorý si môžte odkliknúť vo Windowse, ale taký, ktorý je postavený na hardvérovej báze, je to teda akési zariadenie, ktoré pripomína počítač a jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť a eliminovať pakety, ktoré sú škodlivé, či už prichádzajúce, tak aj odchádzajúce.

Dokáže teda zabrániť nebezpečným paketom pred prístupom do lokálnej siete a taktiež zamedzuje únik citlivých informácii do vonkajšej siete z našej vnútornej. Pracuje na základe portov, na ktorých pracujú služby. Napríklad v prípade spoločnosti zameranej na písanie článkov cez web sa zablokujú všetky porty okrem webových a to port 80 a 443, HTTP a HTTPS. Je nutné dodať, že takéto zariadenie stojí dosť peňazí, no zato poskytuje bezkonkurenčnú ochranu Firewallom.

Za Firewallom je radený Router, ktorého úlohou je smerovať pakety vrámci danej siete, používa sa v dnešnej najpoužívanejšej topológii – hviezde, kde tvorí centrálny prvok siete, ku ktorému je pripojené každé end zariadenie. Router taktiež poskytuje istý stupeň zabezpečenia zabudovaným firewallom, no nie taký, ako hardvérový firewall. Za routrom sa môže nachádzať switch, alebo aj nemusí v prípade, že má router implementované LAN porty pre klientské počítače.

TIP  Apple to Microsoftu poriadne natrel! Nový systém prináša veľmi zaujímavé funkcie, ktoré užívatelia Windows 10 budú chcieť taktiež!

Na počítačoch taktiež odporúčame zapnúť bránu firewall pre ochranu pred útokmi zvonku.


Nabudúce si prečítate o veľmi zaujímavej téme, ktorá je momentálne v štádiu prípravy – Zabezpečenie wifi siete radius serverom na báze WPA/WPA 2 Enterprise – 802.1X

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Návody

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.