Poprajte peknú cestu na onen svet formátu MP3. Ten totiž oficiálne končí | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Poprajte peknú cestu na onen svet formátu MP3. Ten totiž oficiálne končí

Novinky

Poprajte peknú cestu na onen svet formátu MP3. Ten totiž oficiálne končí

Hádam nie je človeka, ktorý by nepoznal legendárny formát MP3, ktorý svoju slávu získal ešte v 90 rokoch a drží si ju do dnešných dní.

Cesta MP3 formátu začala ešte na prelome 80 a 90 rokov kedy sa vedcom ho podarilovytvoriť čím sa podarilo znížiť veľkosť súboru oproti jeho predchodcovi o 10%. Zároveň MP3 formát spustil úplne novú éru toho ako sme dovtedy počúvali hudbu či ako ju nakupujeme do dnešných dní.

Zdroj: Pexels

Koniec jednej veľkej éry oznámil Nemecký výskumný inštitút, ktorý oznámil, že končí s udeľovaním licencií. Inými slovami už ho nebude udržiavať pri živote. Nebude to však znamenať, že zo dňa na deň sa vytratí zo sveta, budete ho môcť používať aj naďalej.

Hlava Fraunhofer inštitútu povedala, že nasledovník tohto legendárneho formátu by mal byť Advanced Audio Coding (AAC), „Ide o de facto štandard pre hudbu a videá na mobilných zariadeniach,…“, ktorý je hlavne efektívnejší. Viditeľné to je napríklad pri živých vstupoch kedy je kvalita zvuku či obrazu vyššia pri nižšom prenose dát.

V každom prípade, MP3 formát prepisoval históriu svojho času ako sme počúvali a začali kupovať (alebo nekupovať?) hudbu.

Zdroj: engadget, obrázky (Pexels)

TIP  Internetový obchod Alza.sk postihol veľký výpadok! Nefunguje výdaj objednávok ani infolinka

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

2 komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.