Nvidia prišla s riešením, ako zachovať Moorov zákon | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Nvidia prišla s riešením, ako zachovať Moorov zákon

Novinky

Nvidia prišla s riešením, ako zachovať Moorov zákon

Vyše 50 rokov dozadu povedal istý Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel, že sa počet tranzistorov v integrovanom obvode každých 18 mesiacov zdvojnásobí, ale cena ostane rovnaká. Neskôr, 10 rokov po tomto vyhlásení, ho upravil s tým, že sa počet tranzistorov bude stále zväčšovať exponenciálne, no bude to zhruba každé 2 roky a cena sa stále nebude meniť.

zdroj: wikipedia.org

Toto tvrdenie overil sám čas a tak sa aj stalo. Moorové slová sa stali alfou a omegou všetkých firiem v počítačovom odvetví. Nanešťastie, v dnešnej dobe sa hovorí, že to už nepotrvá dlho a narazíme na limity, ktoré sú dané vlastnosťami kremíka.

zdroj: mg.co.za

Tím výskumníkov, ktorého členovia sú pracovníci firmy Nvidia, študenti Arizona State University a študenti University of Texas, v spolupráci s Barcelona Supercomputing Center, priniesol revolučné riešenie. Výskum, ktorý nedávno zverejnili, ukazuje spôsob, ako obísť limity a pokračovať podľa Moora.

zdroj: hexus.net

Aby sa predišlo výkonnostnému stropu grafických kariet s jedným čipom, navrhli, aby využitie viacerých GPM – grafických modulov, ktoré budú prepojené vysokopriepustnou a energeticky výhodnou technológiou. Vytvorili tak Multi-Chip-Module (MCM) riešenie.

zdroj: hexus.net

Prvé výpočty ukazujú, že sa týmto riešením dokáže dramaticky zvýšiť počet streamovacích multiprocesorov (SM), čo môže urýchliť prácu s mnoho aplikáciami. Simulácie ukazovali prácu MCM kariet s 256 SM čipmi a prácu klasických monolitických so 128 SM. MCM boli až o 45.5% rýchlejšie ako klasické jednočipové. Dokonca ani dnešné multi-gpu karty sa nechytali.

TIP  Motorola predstavila cenovo dostupné smartfóny Moto G6 a Moto E5 s displejom 18:9 a zaujímavým hardvérom

Pre viac podrobností. Celá práca je dostupná tu.

zdroj: hexus.net

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.