Nová technika premení hocičo na dotykový senzor
Connect with us

Nová technika premení hocičo na dotykový senzor

Novinky

Nová technika premení hocičo na dotykový senzor

Výskumníci z Carnegie Mellon University prišli na nový spôsob, ako premeniť takmer akýkoľvek povrch na touchpad s trochou vodivej sprejovej farby. Vynález pochádza od Ph.D. študenta Yang Zhang. Systém, nazývaný Electrick, používa techniku ​​nazývanú “tomografia elektrického poľa”. Ide v podstate o malé elektródy pripojené k okrajom namaľovaného povrchu, ktoré tak dokážu zmeniť drevo, plast či sadrokartón na povrch citlivý na dotyk.

Princíp ako na dotykových obrazovkách

Electrick funguje na podobnom princípe ako dotykové obrazovky. Spolieha sa totiž na posunový efekt. Keď sa prst dotkne dotykovej plochy, odsunie trochu elektrického prúdu k zemi. Pripojením viacerých elektród k obvodu objektu alebo vodivého povlaku vedci ukázali, že sa dá lokalizovať, a kde a kedy dôjde k takému posunu. Použili na to princípy elektrónovej tomografie – malé množstvá prúdu prebiehali cez elektródy v pároch a zaznamenali akékoľvek rozdiely v napätí.

Vynález by sa dal použiť na zariadenia ako interaktívne steny a dokonca aj interaktívny smartfón, ktorý dokáže rozpoznať polohu prsta na zadnej strane a komunikovať s aplikáciami v telefóne. Mohol by to byť celkom užitočný vynález, ktorý poslúži na viacero účelov.

Zdroj: yang-zhang.me

TIP  NÁVOD | Ako získať kontrolu nad inštaláciou aplikácií z rôznych zdrojov vo Windowse
Pokračuj v čítaní
Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.