Nokia Lumia 1520 recenzia - Windows Phone portál
Connect with us

Nokia Lumia 1520 – postrehy z dlhodobého používania

Recenzie

Nokia Lumia 1520 – postrehy z dlhodobého používania

V redakcií máme už dlhší čas možnosť používať jedno z najvýkonnejších zariadení s Windows phone – “tabletofón” Nokia Lumia 1520. Keďže sa jedná o zariadenie, ktoré je na trhu už približne rok, rozhodli sme sa namiesto klasickej recenzie spísať postrehy z reálneho používania smartfónu. Aj keď sa nejedná o novinku, kvôli  svojej výbave sa stále jedná o veľmi zaujímavé zariadenie, a vzhľadom k 6″ displeju stále o ultimátne zariadenie. O to viac, že po príchode nových zariadení z dielne Nokie jeho cena už slušne klesla, a stáva sa tak dostupnejším. Ale tomu sme sa venovali v samostatnom článku pred pár týždňami.

Pre nezainteresovaných uvádzam najskôr najzásadnejšie informácie:

Displej: 6.0 ” ClearBlack, IPS LCD Full HD (1920 x 1080)

Procesor: Qualcomm Snapdragon™ 800  Štvorjadrový, 2,2 GHz

Fotoaparát: 20 MP, PureView Dvojitý blesk LED

Maximálna dĺžka hovoru v sieti 2G: 27.4 h

Maximálna dĺžka hovoru v sieti 3G: 25.1 h

Maximálna dĺžka prehrávania hudby: 124.0 h

Bezdrôtové nabíjanie: Vstavané (štandard Qi)

Batéria: 3400mAh

Rozmery: 162.8 mm x 85.4 mm x 8.7 mm

Hmotnosť: 209.0 g

RAM: 2 GB

Vnútorná pamäť: 32 GB podpora MicroSD  do 64 GB

Konštrukcia, spracovanie, používanie

Ako je z vyššie uvedených špecifikácií jasné, jedná sa o naozaj obrovské zariadenie, dalo by sa povedať na hranici nositeľnosti. No aj napriek svojej veľkosti si naň prekvapivo rýchlo zvyknete, a už po pár dňoch pomaly zabudnete, akého obra vlastne používate. Zariadenie je spracované naozaj kvalitne, precízne. Hravo ustojí aj populárny test ohybnosti. Ku konštrukcií, konkrétne k zhotoveniu tlačidla fotoaparátu mal pripomienku. Tlačidlo je pomerne hlboko zapustené, a v porovnaní napr. s Lumiou 920 je jeho odozva slabšia, menej istá, ale po čase si na to človek zvykne. Ďalšou zvláštnosťou konštrukcie je, že telefón podporuje nanoSim karty, takže bolo nutné kartu obstihávať, a pokiaľ by ste chceli kartu používať aj v inom zariadení, ktoré nano Sim nepodporuje, máte smolu.

Zvláštny odstavec, čo sa konštrukcie a spracovania týka som si nechal na výber púzdra. Nakoľko najradšej využívam klasické “vsuvky”, bolo pomerne náročné nejakú na našom trhu zohnať. Nakoniec som si objednal toto púzdro, s ktorým som nadmieru spokojný. Pokiaľ ale používate rôzne gélové kryty, alebo vyklápacie púzdra, s jeho zháňaním budete mať menej starosti, nakoľko puzdier tohto typu je na našom trhu podstatne viac.

Aj napriek svojej veľkosti je možné pri troche cviku telefón ovládať jednou rukou.

Telefón máme v bielom prevedení, a po približne mesačnom aktívnom používaní na kryte niesú  žiadne známky používania. Ani na displeji nevidno žiadne škrabance.

Fotoaparát a fotografovanie

Fotoaparát je jedným z najväčších lákadiel, a po krátkom teste musím zhodnotiť, že sa jedná o jeden z úplne najlepších fotoaparátov v telefóne vôbec. Fotky sú naozaj pekne vykreslené, šum je v rozumných medziach aj pri slabom osvetlení. Oproti foto-telefónu Lumii 1020 je fotenie podstatne svižnejšie. Jednak preto, že rozlíšenie fotografií  je o polovicu nižšie, a jednak preto, že 1520tka má väčšiu RAM, a výkonnejší procesor. DUAL LED blesk je na zábery z blízka veľmi slušný. Lahôdkou, ktorou sa môže pochváliť len málo zariadení je použitie 6″ displeja ako hľadáčika. Vidíte oveľa viac detailov, dokážete lepšie a presnejšie zvoliť správnu kompozíciu. To isté platí aj o neskoršej úprave fotiek. Nesmieme zabúdať vyzdvihnúť aj slušnú kapacitu batérie, takže môžete v kľude fotiť, a nebáť sa, že pre vybitý telefón niečo prepásnete.

Displej

Ďalšou výraznou črtou tohto obra je pochopiteľne displej. V tomto ohľade musím len chváliť. Kvalita zobrazovania, pozorovacie uhly, farby, rozlíšenie…všetko na perfektnej úrovni. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť čitateľnosť na priamom slnku. V porovnaní s mojou Lumiou 920 je to skok dopredu. Hlavne, ak máte aktivovanú funkciu zlepšenej čitateľnosti na priamom slnku, tak rozdiel je jasne vidieť. Na rozdiel od aktuálnej vlajkovej lodi Lumie 930 podporuje 1520tka Glance screen.

 Batéria

Lumia 1520 disponuje vstavanou batériou s kapacitou slušných 3400mAh. V praxi je to citeľné. Telefón nám pri bežnom používaní ( aktívny email, Facebook, Messenger, mobilné dátové pripojenie, niekoľko telefonátov, SMS správ, surfovanie po internete, občas nejaká tá fotka, hra, hudba rádio…) vydrží bez najmenšieho problému celý deň, a zriedka kedy je batéria pod 50%. Vybiť sa mi ho podarilo iba raz, ale vtedy som ho skoro celý deň nedal z ruky. Batéria je naozaj silnou stránkou tohto zariadenia. Jediným nedostatkom je, že je vstavaná, a bežný používateľ musí pre jej výmenu navštíviť servis. Podľa serveru gsmarena.com, je Lumia 1520 dokonca absolútnym víťazom spomedzi všetkých smartfónov čo sa týka výdrže baterky.

SensorCore

Aktualizácia Nokia Cyan priniesla pre vybraná modely funkciu SensorCore. Táto funkcia pomáha zbierať dáta so všetkých senzorov zabudovaných v prístroji, a následne ich poskytovať aplikáciám. Výhodou tohto riešenia je výrazná úspora batérie. Osobne sa mi táto funkcia veľmi páči, môžem mať nonstop zapnutý krokomer, a na spotrebe sa to viditeľne neprejavuje.

Zvuk a hlasitosť zvonenia

Hlasitosť zvonenia je na dobrej úrovni. Škoda je len, že Nokia do takto veľkého zariadenia neumiestnila dvojicu reproduktorov, ale len jeden. Sledovanie filmov so stereo zvukom by bolo určite príjemnejšie. Tak isto v porovnaní s 920tkou, ktorá stereo reproduktormi disponuje, je zvuk mierne plochý. Ale stále je na dobrej úrovni. Čo sa týka kvality zvuku z výstupu na slúchadlá, niet čo vytknúť. Zvuk je perfektný, a určite nesklame ani náročnejšieho poslucháča. Samozrejme veľa závisí aj od kvality pripojených slúchadiel, ale napríklad s dodávanou hands-free sadou je zvuk slušný.

 

Článok plánujem postupne ešte dopĺňať o nové poznatky a skúsenosti. Ak máte nejaké otázky na toto zariadenie, nech sa páči, pýtajte sa.

Som zanieteným používateľom zariadení s OS Windows. Na tejto platforme ma najviac zaujali široké možnosti jej uplatnenia, skvelé prepojenie medzi zariadeniami, odladenosť systému a v neposledom rade aj vysoká podpora konkurenčných OS.

43 komentárov
 • gogol

  Tak jsem po dlouhém váhání taky koupil po Honoru (koupě kvůli výborné výdrži, ale po třetím HR v měsíci jsem adroid opustil) Lumi 1520 – (už nechci nic co vydrží méně) a musím říct že momentálně asi není nic s lepším poměrem cena/výbava/výkon. Velikost mi překážela asi tak dva dny, dnes bych menší bral maximálně o ten jeden palec a i to s lítostí :-). Je to výborně poskládaný celek, odladěný a dokonce jsem kvůli tomu jejich foťáku začal i fotit – nikdy jsem na to moc nebyl, těch pár ne moc kvalitních fotek jsem udělal vždy na kompakt ale ani mě to nebavilo stahovat a pak ani ho brát s sebou. Je to hrozně vlezlé :-). Nicméně bych se ještě rád poptal jestli je pro tyhle 20Mpx PureView foťáky nějaká appka která by uměla udělat slow-motion video – samozřejmě netrvám v tomhle případě na fullHD rozlišení – ale když to má zvládnout 4K tak by to mohlo při menším rozlišení umět násobně více snímků za vteřinu, ne? A ještě jednu funkci bych uvítal a zatím nenašel (údajně je součástí systému, ale přístupná jen pro anglickou lokalizaci takže jí asi nikdo nevyvíjí když je v OS) – nastavení časových profilů. Stačí mi jen dva – přes den normal, v noci silent… díky za info jestli někdo o něčem víte, já se nedopátral.

  • vale46mk

   čauko ono 4K ma prisť až aktualizaciu DENIM, spomalené video priamo neviem neriešil som to takto ale mam aplikaciu na úpravu videa kde sa dá video spomaliť orezať a pomeniť kontrast a tieto základné veci. Táto aplikacia sa vola video tuner a je praimo od WIN myslim určite nájdeš v obchode

   • gogol

    zdar… DENIM už pro 1520 dostupný je v těchto zemích – Británie, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Litva a Lotyšsko… takže je otázka dnů nebo týdne kdy by mohla být i u nás. Appku Tuner znám a používám, ale ta vyřeší jen zpomalení, nikoliv větší počet políček aby to byl skutečně zpomalený plynulý a netrhaný záběr. Jiná appka není? Respektive asi by musel MS umožnit výstup z fotomodulu ve vyšší frekvenci snímkování než jen 30/s aby to nějaká appka mohla využít, že?

    • vale46mk

     čauko že už je Denim dostupny na SVK pre 1520 no mne ju stale neche vyhľadať nechapem to vy ste ako na tom?

     • Jakub Vrana

      Ja mám 1520tky z Nemeckej distribúcie, a Denim som dostal včera večer, pričom na stránke Microsoftu je už aj pre Slovenskú distribúciu. Vyskúšajte reštartovať telefón, a manuálne dať hľadať aktualizáciu.

     • vale46mk

      manualne je myslene dať aktualizacie telefonu a tam vyhladať dostupne aktualizacie?

     • Jakub Vrana

      presne….nejde ani tak?

     • vale46mk

      nie nejde skusil som dva krat da sa nejako zistit aka je to distribucia?

     • Jakub Vrana

      Dá sa to zistiť jednoducho. Nastavenia – Doplnky + Informácie

     • vale46mk

      mam tam presne to iste takže fakt nechápem

     • Jakub Vrana

      Ešte ma napadlo, či nemáte preview for developers

     • vale46mk

      a ak by som mal je to nejaky problem? inak hned sa teda spytam priniesla Denim zvyšenie kvality videa alebo vyššie FPS?

     • Jakub Vrana

      Áno, aj keď som to ešte netestoval, ale v nastaveniach to pribudlo…inak celková práca s fotoaparátom sa výrazne zrýchlila.

     • vale46mk

      dočital som sa že sa da nejako vypnuť ten preview for developores viete mi podariď ako?

     • Jakub Vrana

      A ak máte presne toto isté, ta máte distribúciu z Veľkej Británie, a tam ešte Denim uvoľnený nebol…sledujte tu https://www.microsoft.com/en/mobile/support/software-update/wp8-software-update/availability-in-europe/

     • Artas

      Zdravim, kdyz mam manufacturer name: RM-976_1205 a Mobile operator: 000-03 nevite co je to za distribuci?

     • Jakub Vrana

      hmm…nie je to náhodou Lumia 630?

    • vale46mk

     počuj ešte sa chcem spytáť ako fotíš efekt ked chceš zaostriť predmet a pozadie aby bolo rozpmazane toot mi nejako nejde nie som moc dobry fotorgaf priznavam 🙂

 • vale46mk

  čaute ja použivam 1520 cca 3 mesiace kupoval som ako novy telefon prechadzal som z iphone 4 pretože som chcel niečo väčšie a iphone 6plus bol cenou niekde inde nemal som nikdy problemi z apple. Po troch mesiacoch použivania musim povedať že som úplne spokojný až ohromený 1520. Používam každý deň mail, fb, chat. správy sem tam nejaká hra a nemal som doteraz žiaden problém takže ak budete niečo konkrétne chcieť vedieť kludne nápište. Jedniná mala chyba video sa dá nahrávať vo FULL HD iba pri 30fps, čakal som aspoň 60fps ale mylsím že Lumia Denim prinesie už aj 4K video pre toto zariadenie. Inak tiež som sa rozhodoval medzi 1520 a 1320 a doporučujem 1520 ak ste trošička náročnejší úživateľ.

  • jsh

   Ja zae rozmyslam nad 1520 a 1020 a neviem co si vybrat…

   • vale46mk

    no ťažko ti v tomto poradim ja som bral 1520 kvoli foťaku, celkovo vnutornostiam a taiktiež sa mi pačila viacej vzhľadovo šetko myslim oproti 1320, som si povedal že sice ma skoro dvojnasobnu cenu ale že nekupujem telefon na pol roka, ale teraz by sa možno oplatilo počkať na nastupcu 1320 čo som čital nejake prve infošky tak bude tiež vyzerať dosť zujimavo, ale ak ťa npr. odrádza od 1520 veľkosť tak ti môžem povedať že som si zvykol behom chvilku teraz ani neriešim že by som mal nejako velký telefon uplne normlaka som nadmieru spokojny.

    • Jakub Vrana

     Presne, ani ja nevnímam už 1520tku ako nejakého obra. Ale keď som ju rozbalil, mal som pochybnosti, či si zvyknem

     • vale46mk

      ešte čo musim vyzdvihnuť uložny priestor telefonu je realne pužitelnych cca 27gb plus som dal 64gb kartu s rychlosťou zapisu 40/90mb za sekundu teraz mam tak 90 gb na využitie 😀

     • gogol

      podle výrobce podporuje i 128GB paměťovky… to už je slušné úložiště… taky jsem tam dal nějakou starší 64GB protože mi zbyla, není extra rychlá ale žádné omezení rychlosti jsem nezaznamenal ani při načítání offline map (sekvenční čtení nenačítá do RAM všechno najednou ale přistupuje jen k tomu co je třeba) … při užití telefonu coby USB flash disku už ta rychlost není zázračná, ale pořád je to rychlejší než než můj starý 16GB flash-disk 🙂

   • Jakub Vrana

    Aj ja som zvažoval 1020, ale rozhodol som sa pre 1520 hlavne kvôli rýchlosti fotografovania. 1020 je v ukladaní záberov dosť výrazne pomalá. A pre 1520 hovoria aj modernejšie, a výkonnejšie vnútornosti

 • simeon

  díky za takovou recenzi, spousta praktických informací z fungování s plackou… dobrá práce

  • Jakub Vrana

   Simeon – rado sa stalo. Telefón denne používam, takže ak je nejaká konkrétna otázka, sem s ňou.

 • GuLsPv

  Moc děkuju za skvělé informce. Ikdyž jsem byla doteďka zarytou odpůrkyní všelijakých šmírovacích zařízení, nadešel i pro mě čas si nějaké to šmírováníčko zaplatit. Vybírám spíš podle citu – Android se mi, ani nevím proč, pocitově nelíbí (asi alergie na všudypřítomný Google), předražené nakouslé jabko považuji za snobské a zbývá teda jen pro mě dosud záhadný ale na první pohled sympatický Windows.

  • Jakub Vrana

   Rado sa stalo. Ak sa rozhodnete pre Windows phone, určite budeme radi, keď sa s nami podelíte o prvé dojmy

 • Jakub Vrana

  Ono, preto vacsina vyrobcov ma viacero vykonnostnych tried. Aby si kazdy vybral, co mu vyhovuje. Je jesne, ze ked niekto telefonom nefoti, tak nepotrebuje 20mpx fotak. Kazdy si uz sam musi zvazit, co v telefone vyuziva, co planuje vyuzivat, co ocakavat, a podla toho si vyberat. Ak chce niekto telefonovat, a pisat SMSky, tak by som mu ani smatfon nikdy nedoporucoval kupovat, vo s tym bude mat viac trapenia, ako radosti. A k fotaku, na bezne momentky staci v podstate aj 2mpx fotak… 20mpx je zaujímavých napríklad pri zoomovani…2x zazomujete, a mate este stale solídnych 5mpx… A ked chce niekto fotit naozajstne fotky, je jasne, ze siahne po zrkadlovke…Ono, raz som niekde cital, ze najlepsi fotak je ten, ktory mate pri sebe…A ako uz matko pisal, aj mne vyhovuje to, ze nemusim so sebou tahat dve zariadenia, ked si vystacim s jednym… Ono je to vsetko o preferenciách, ktore ma kazdy clovek ine

 • peco

  preplatiť mobil kvôli niečomu čo človek ani nemá šancu pri bežnom používaní využiť je choré…samozrejme kto potrebuje super parametrový mobil nech si ho kupi ale či to aj všetko využíje resp. bude denne využívať je už iné podľa mňa veľmi ťažko….

  • matko

   ja napriklad mobil vyuzivam aktivne na fotenie, a osobne by som uz nesiel do zariadenia co ma 5 mpx, prave z dovodu, ze si potrpim na tento parameter. Ale na druhej strane nie je to vsetko len o mpx, to ze ich ma nejake zariadenia vela neznamena ze je aj kvalitne. Tam zohravjau dolezitu ulohu veci ako velkost sosovky, priepustnost svetla atd

   • peco

    ak aktívne fotíš nechápem prečo to nerobíš foťákom… kvalitnejší foťák ako v hociktorom mobile kupiš za pár šupov

    • matko

     nerobim to preto , lebo ked idem von sa zabavat nechcem brat dve skatulky, ale staci mi jedna a co sa tyka kvality ked to nechcem tlacit ako fotku, uplne mi vyhovuje 🙂

     • peco

      …ak fotíš pri zábave tak si to viem predstaviť ako tie fotky vyzerajú + ked to necheš tlačiť tak ti uplne stačí 5 mpx.

 • peco

  len 5mpx a to je nejaký problém??? ja spravím tak dve fotky za rok takže mi je uplne jedno či tam vôbec nejaký foták má..keby som za zaujímal o fotky určite ich nebudem robiť mobilom ale si kupim foťák…. procesor a nižšiu RAM bežný človek nerozozná používam ho denne (net, hry, video, hudba) a v živote mi nič nemrzlo, nesekalo, nestíhalo,

 • Jakub Vrana

  A zabudol som zasadny rozdiel, ze 1320 ma fotak “len” 5mpx

 • Jakub Vrana

  Noo…az tak to iste to nieje…1320 ma len 1GB Ram, ma mensiu vstavanu pamat, slabsi procesor, a oproti 1520 je trocha vacsia a tazsia. Výhodou je, ako spominal peco podstatne nizsia cena

 • peco

  ja odporučam 1320…je to isté ako 1520 až na full HD displej, ale to bežný človek nerozozná a je o dosť lacnejší

  • simeon

   omyl, jsou tu velké rozdíly než jen fullHD display, a není jich rozhodně málo!

 • alexander

  Hmm uvazoval som nad 1020 a 930 … No teraz neviem

Mohlo by ťa tiež zaujímať Recenzie

Mohlo by ťa zaujímať
To Top
Na zlepšenie kvality chodu webstránky využívame súbory cookies. Prehliadaním stránky nám dávate súhlas s ich využívaním.