Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život

excel navod

Excel návody

Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život

Excel je veľmi šikovný program, ktorý vám dokáže v mnoho prípadoch ušetriť nie len čas, ale hlavne výrazne zefektívniť prácu, ale aj napriek tomu mnohí si s ním nevedia rady. V dnešnom článku vám preto prinášame niekoľko tipov, s ktorými môžete zefektívniť prácu v tomto základnom softwari ako aj ohúriť vaše okolie.

Pohybujte sa v rámci veľkých dátových tabuliek rýchlejšie

Veľké dátové datasety nemusia byť pre vás pohromou, teda ak viete ako sa v nich efektívnejšie pohybovať. Preto určite oceníte náš tip na rýchle presunutie sa z jedného konca na druhý pomocou klávesovej skratky CTRL + Šípka (Kombinácia nižšie – CTRL + Šípka dole).

Zdroj: vlastný

Pridaním Shiftu označíte viac buniek naraz

Pridajte k vyššie spomenutému triku ešte Shift (CTRL + Shift + Šípka) a označíte tak súbor buniek po najbližšiu prázdnu bunku.

Zdroj: vlastný

Skratky prostredníctvom ktorých sformátujete text

Formátovanie buniek býva častokrát otravnou klikačkou, avšak nemusí tomu tak byť.  Pomocou klávesovej skratky „Ctrl + Shift + !/1“ sa do dostanete do ponuky nastavenia formátu vyznačených buniek.

Zdroj: vlastný

Alebo pomocou týchto skratiek sformátujete text automaticky:

CTRL + Shift + ~ : použitie formátu Všeobecné číslo

CTRL + Shift + $ : použitie formátu Mena s dvomi desatinnými miestami (záporné čísla v zátvorkách).

CTRL + Shift + % : použitie formátu Percentá bez desatinných miest

CTRL + Shift + ^  : použitie vedeckého formátu čísla s dvomi desatinnými miestami

CTRL + Shift + # :  použitie formátu Dátum s dňom, mesiacom a rokom.

TIP  Ďalší zdroj potvrdzuje, že Andromeda OS (Surface Phone) tak skoro nepríde

CTRL + Shift + @ : použitie formátu Čas s hodinami a minútami a označením AM alebo PM

CTRL + Shift +! : použitie formátu Číslo s dvomi desatinnými miestami, oddeľovačom tisícov a znamienkom mínus (-) pre záporné hodnoty

Vytvorenie tabuľky nemusí byť strašiakom

Tabuľky sú pre mnohých používateľov veľkým strašiakom, ale nemusia byť. V podstate nemusíte nikde v ponuke hľadať možnosti ich vytvorenia, postačí vám jednoduchá klávesová skratka CTRL + T. Následne už vyznačíte len pole kde chcete vytvoriť tabuľku a potvrdíte vyskočené okno.

Zdroj: vlastný

Ako vytvoriť nový riadok v bunke

Častokrát sa stretávame, že mnohým robí problém vytvoriť nový riadok v rámci bunky a snažia sa ich vytvárať pomocou kopírovania textu s viacerými riadkami do bunky, pričom existuje jednoduchá klávesová skratka, ktorá vám ho vytvorí bez väčšej námahy – ALT + Enter.

Zdroj: vlastný

Potrebujete vyhľadať text a prepísať ho? Skúste toto

Stretli ste sa niekedy s potrebou vyhľadania textu a jeho prepísania? Ak nie tak ste v Exceli ešte skutočne nepracovali. Je to možné buď cez príkaz alebo cez klávesovú skratku CTRL + H.

Zdroj: vlastný

Rýchly vloženie odkazu

Vloženie odkazu na konkrétnu bunku môžete buď prostredníctvom viacerých kliknutí myšky alebo aj  za pomoci klávesovej skratky CTRL + K.

Zdroj: vlastný

Sprístupnite si v Exceli skryté nástroje

Excel ponúka oveľa širšiu ponuku nástrojov, ktoré sú na prvý pohľad k dispozícii.

  • Kliknite na položku Súbor a pokračujte do zložky Možnosti.
  • Teraz vyberte možnosť Prispôsobiť a zaškrtnite kartu Vývojár (Developer). Ako môžete vidieť nižšie tak vám v hornej lište pribudla možnosť Developer (Vývojár), ktorá ponuka sadu nových funkcionalít.

Zdroj: vlastný

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Excel návody

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.