Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život

Excel návody

Niekoľko trikov pre Excel, s ktorými si uľahčíte život

Excel je veľmi šikovný program, ktorý vám dokáže v mnoho prípadoch ušetriť nie len čas, ale hlavne výrazne zefektívniť prácu, ale aj napriek tomu mnohí si s ním nevedia rady. V dnešnom článku vám preto prinášame niekoľko tipov, s ktorými môžete zefektívniť prácu v tomto základnom softwari ako aj ohúriť vaše okolie.

Pohybujte sa v rámci veľkých dátových tabuliek rýchlejšie

Veľké dátové datasety nemusia byť pre vás pohromou, teda ak viete ako sa v nich efektívnejšie pohybovať. Preto určite oceníte náš tip na rýchle presunutie sa z jedného konca na druhý pomocou klávesovej skratky CTRL + Šípka (Kombinácia nižšie – CTRL + Šípka dole).

Zdroj: vlastný

Pridaním Shiftu označíte viac buniek naraz

Pridajte k vyššie spomenutému triku ešte Shift (CTRL + Shift + Šípka) a označíte tak súbor buniek po najbližšiu prázdnu bunku.

Zdroj: vlastný

Skratky prostredníctvom ktorých sformátujete text

Formátovanie buniek býva častokrát otravnou klikačkou, avšak nemusí tomu tak byť.  Pomocou klávesovej skratky „Ctrl + Shift + !/1“ sa do dostanete do ponuky nastavenia formátu vyznačených buniek.

Zdroj: vlastný

Alebo pomocou týchto skratiek sformátujete text automaticky:

CTRL + Shift + ~ : použitie formátu Všeobecné číslo

CTRL + Shift + $ : použitie formátu Mena s dvomi desatinnými miestami (záporné čísla v zátvorkách).

CTRL + Shift + % : použitie formátu Percentá bez desatinných miest

CTRL + Shift + ^  : použitie vedeckého formátu čísla s dvomi desatinnými miestami

CTRL + Shift + # :  použitie formátu Dátum s dňom, mesiacom a rokom.

TIP  Facebook začal uvoľňovať novú funkciu, ktorú nájdeme aj na známom fóre Reddit. Váš názor budú môcť ohodnotiť ďalší používatelia

CTRL + Shift + @ : použitie formátu Čas s hodinami a minútami a označením AM alebo PM

CTRL + Shift +! : použitie formátu Číslo s dvomi desatinnými miestami, oddeľovačom tisícov a znamienkom mínus (-) pre záporné hodnoty

Vytvorenie tabuľky nemusí byť strašiakom

Tabuľky sú pre mnohých používateľov veľkým strašiakom, ale nemusia byť. V podstate nemusíte nikde v ponuke hľadať možnosti ich vytvorenia, postačí vám jednoduchá klávesová skratka CTRL + T. Následne už vyznačíte len pole kde chcete vytvoriť tabuľku a potvrdíte vyskočené okno.

Zdroj: vlastný

Ako vytvoriť nový riadok v bunke

Častokrát sa stretávame, že mnohým robí problém vytvoriť nový riadok v rámci bunky a snažia sa ich vytvárať pomocou kopírovania textu s viacerými riadkami do bunky, pričom existuje jednoduchá klávesová skratka, ktorá vám ho vytvorí bez väčšej námahy – ALT + Enter.

Zdroj: vlastný

Potrebujete vyhľadať text a prepísať ho? Skúste toto

Stretli ste sa niekedy s potrebou vyhľadania textu a jeho prepísania? Ak nie tak ste v Exceli ešte skutočne nepracovali. Je to možné buď cez príkaz alebo cez klávesovú skratku CTRL + H.

Zdroj: vlastný

Rýchly vloženie odkazu

Vloženie odkazu na konkrétnu bunku môžete buď prostredníctvom viacerých kliknutí myšky alebo aj  za pomoci klávesovej skratky CTRL + K.

Zdroj: vlastný

Sprístupnite si v Exceli skryté nástroje

Excel ponúka oveľa širšiu ponuku nástrojov, ktoré sú na prvý pohľad k dispozícii.

  • Kliknite na položku Súbor a pokračujte do zložky Možnosti.
  • Teraz vyberte možnosť Prispôsobiť a zaškrtnite kartu Vývojár (Developer). Ako môžete vidieť nižšie tak vám v hornej lište pribudla možnosť Developer (Vývojár), ktorá ponuka sadu nových funkcionalít.

Zdroj: vlastný

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Excel návody

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.