Nie je procesor ako procesor alebo načo si dávať pozor pri kupé telefónu #2 | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Nie je procesor ako procesor alebo načo si dávať pozor pri kupé telefónu #2

Novinky

Nie je procesor ako procesor alebo načo si dávať pozor pri kupé telefónu #2

Nie je procesor ako procesor, výrobcovia sa predbiehajú v počte jadier, frekvencií, osadenom čip sete až by sme mali mať pocit, že kupujeme zariadenie určené pre americkú „NASA“. Procesor v mobile tvorí srdce telefónu, ktoré poháňa celý telefón. Obsahuje napríklad komunikačný model, Wifi, GPS a iné funkcie, ktoré by ste na prvý pohľad pravdepodobne považovali za samostatné jednotky. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime vysvetliť prečo je niekedy štvorjadrový procesor menej ako dvojjadrový a zasvätiť vás do základov procesorov. Asi prvá vec, na ktorú padne váš zrak je počet jadier, ktoré nájdete na „obale“, najčastejším počtom jadier v mobiloch sú dve až štyri jadrá, avšak pri čínskych výrobkoch nie je nezvyčajný aj väčší počet jadier. Pri pohľade na výkon dôležitú úlohu zohráva architektúra procesora. Laicky sa dá procesor označiť ako plocha, na ktorej behajú „robotníci“ (v našom prípade tranzistory) a frekvencia je počet „úderov“, ktoré spraví procesor za sekundu.
Architektúra procesora nám vlastne hovorí aký počet týchto plôch sa nachádza v procesore. Pri čom existuje viacero typov procesorov (nižšie sú porovnané tie najčastejšie). Laický by sa dalo povedať, že v prípade väčšieho počtu jadier dochádza k efektu „preťaženia“ (staršie procesory s vysokou frekvenciou). Predstavte si, že máme pole o rozmere 1 hektár na ktorom pracuje 10 ľudí, ale aby produkcia bola efektívna zvýšime počet pracovníkov na 12 a každý pracovník nad tento limit spomaľuje produkciu (napr. používa náradie iného robotníka, tým pádom je tam pracovník navyše, ktorý zavádza pracujúcim). Práve z tohto dôvodu počet jadier hlavne pri starších procesoroch je len dobre znejúci marketingový ťah, lebo plochy jadier sú neúmerne malé k počtu „robotníkov“.image.phpNajslabšími procesormi určeným len na základne používanie sú Cortex-A5, ktoré neohromia ani v štvorjadrovej verzii. O triedu vyššie sú Cortex-A7, pre ktoré je špecifická ich energetická úspornosť a preto ich nájdeme hlavne v nižšej triede mobilných zariadení. Najväčšie zastúpenie majú procesory Cortex-A9, ktoré nájdeme v strednej triede.

TIP  Internetový obchod Alza.sk postihol veľký výpadok! Nefunguje výdaj objednávok ani infolinka

MediaTek-IC-close-up

 

Potom tu máme  procesory od Qualcommu, s vlastnou architektúrou. Pri mobilných telefónoch s procesormi od Qualcommu najčastejšie označenia, s ktorými sa stretávamu sú Krait 200, 300 a 400. Tieto čísla majú svoj význam. V skratke sa jedná vždy o novšiu verziu procesora, ktorý je výkonnejší o 50% ako jeho predchodca.

qualcomm_processor

Ak uvažujete o kúpe telefónu a máte na výber buď procesor Qualcomm alebo iného výrobcu (najčastejšie MediaTek) odporúčame vám procesor Qualcomm, ktorého najslabšia (Krait 200) verzia je o niečo výkonnejšia ako procesor Cortex – A9.

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.