Nezdravé hranie hier čoskoro bude mať oficiálnu diagnózu. Svetová zdravotnícka organizácia medzi choroby chce zahrnúť aj závislosť na hrách | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Nezdravé hranie hier čoskoro bude mať oficiálnu diagnózu. Svetová zdravotnícka organizácia medzi choroby chce zahrnúť aj závislosť na hrách

Novinky

Nezdravé hranie hier čoskoro bude mať oficiálnu diagnózu. Svetová zdravotnícka organizácia medzi choroby chce zahrnúť aj závislosť na hrách

Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej “WHO”)  v budúcom roku rozšíri definície mentálnych stavov. V rámci nich nebude chýbať ani definícia týkajúca sa hrania počítačových hier.  Nový duševný stav, ktorý WHO zadefinovala sa volá „Gaming disorder“. Voľným prekladom „Herná choroba“, resp. „Herná porucha“.

V prvom drafte definícií, ktorý WHO predkladá v rámci schvaľovacieho procesu (11. januára) definuje túto poruchu ako stav, ktorý je charakteristický tým, že jeho nositeľom je človek, ktorý nedokáže ovládať svoje chúťky na hranie:

“Spôsob správania je dostatočne závažný, aby viedol k výraznému narušeniu osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, profesijných alebo iných dôležitých funkčných oblastí,” ďalej sa v návrhu píše: „Správanie sa pri hre a iné návyky sa zvyčajne prejavujú po dobu najmenej 12 mesiacov, aby sa diagnóza priradila, hoci požadovaná dĺžka trvania môže byť skrátená, ak sú splnené všetky diagnostické požiadavky a symptómy sú závažné.“.

Výsledkom zariadenia závislosti na hrách do oficiálnej zoznamu zdravotných porúch môže mať ďaleko väčšie následky ako sa na prvý pohľad môže zdať. Napríklad náklady spojené s liečením by mohli v budúcnosti byť hradené prostredníctvom poistenia.

V každom prípade závislosť môže mať viacero podôb a to obzvlášť pri internete, resp. počítačových hrách. Nižšie si môžete pozrieť video,  v ktorom  priam so 100% istotou je možné povedať, že jeho aktéri majú problém s hraním.

Takto môže vyzerať závislosť na hrách

Zdroj: DigitalTrends, úvodný obrázok: Pexels.com

TIP  Najlepšie hry na Steame, ktoré sú dostupné zadarmo | GIGANTIC

 

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.