Spravodajstvo

NASA chce spoznať Mars z vtáčej perspektívy. V roku 2020 sa na povrch Marsu dostane diaľkovo ovládaná helikoptéra

Povrch Marsu je už niekoľko rokov mapovaný viacerými rovermi, no ich rýchlosť pohybu je nízka a veľká časť povrchu Marsu je jednoducho pre takéto vozidlá nedostupná. NASA sa chce práve s týmito dvomi faktormi čo najskôr popasovať a preskúmavanie Marsu by chcela posunúť na úplne iný level. Nový rover, ktorý sa na Mars dostane už o dva roky, by mal na povrch červenej planéty priniesť aj malú diaľkovo ovládanú helikoptéru, ktorá by priniesla pohľady Marsu z vtáčej perspektívy.

Zdroj: Youtube (NASA)

Vtáčia perspektíva by určite pomohla budúcim misiám

„Schopnosť jasne vidieť to, čo leží za ďalším kopcom, je pre budúcich prieskumníkov kľúčová. Už teraz máme skvelý výhľad na Mars z povrchu i z obežnej dráhy, „ povedal Thomas Zurbuchen z NASA v oznámení spoločnosti. „S pridaným rozmerom vtáčej perspektívy z „marscopetra“ si môžeme predstaviť, čo dosiahnu budúce misie. „

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Helikoptéra je vo vývoji už od roku 2013

Malá helikoptéra označovaná aj marscoptera, ktorá je vo vývoji už od roku 2013, má naozaj miniatúrny trup o veľkosti softbalovej lopty, vážiaci 1,8 kilogramu. Na trupe je pripojená dvojica vrtúľ, ktoré sa točia až 3000-krát za minútu, čo je asi 10-krát rýchlejšie, ako je potrebné pre let na našej planéte. Nad vrtuľou sa nachádza aj malý solárny panel, ktorý bude dron nabíjať počas dňa, aby mohol dron počas priaznivých podmienok lietať a aby sa mohol počas chladných nocí ohrievať, pretože takú tuhú zimu by určite nezvládol.

Najväčšou prekážkou je riedka atmosféra Marsu

Atmosféra Marsu je v podstate 1 percento z našej atmosféry a tým pádom musia vrtule helikoptéry vytvoriť omnoho väčší vztlak, ako by bolo treba na Zemi. Keď sa bude helikoptéra nachádzať na povrchu Marsu, bude to ekvivalent toho, akoby sa nachádzal v 30km nad zemou. Aby bola NASA schopná udržať vrtuľník vo výške aj v tak riedkej atmosfére, musela minimalizovať hmotnosť helikopéry, čo najviac zväčšiť plochu vrtúľ a zároveň mnohonásobne zvýšiť výkon samotného motoru.

Misia sa začne 30-dňovým testovaním na Marse

Akonáhle bude helikoptéra na povrchu Marsu a bude dostatočne nabitá, začne sa s 30-dňovým testovaním, v ktorom sa začne jednoduchým operáciám a časom sa prejde na náročnejšie prieskumné operácie, ktoré budú trvať až 90 sekúnd. Keďže neexistuje spôsob, ako helikoptéru ovládať v reálnom čase, musela NASA vymyslieť formu autonómneho riadenia, ktoré bude schopné prijímať a interpretovať príkazy zo Zeme a potom samo vykoná určenú misiu.

Misia Mars 2020 je naplánovaná na júl 2020 a do vesmíru by ju mala vyniesť raketa Atlas V. Na červenú planétu by sa mal nový rover, v ktorého útrobách bude zrejme ukrytá aj malá helikoptéra, dostať vo februári 2021.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Youtube – NASA)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close