Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?
Connect with us

Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?

Novinky

Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí pred zaľahnutím do postele dajú svojho „miláčika“ nabíjať? Rozmýšľali ste niekedy nad dôsledkami, ktoré z toho plynú pre životnosť Vašej batérie, či na peňaženku, alebo čo Vás stojí „neodpojenie“ prázdnej nabíjačky zo siete?

Profesor z prestížnej univerzity Cambridge David Mackaya hovorí, že spotreba energie nevyužitou nabíjačkou sa rovná množstvu energie na jeden horúci kúpeľ. Čo je z pohľadu celoročnej spotrebymalé zanedbateľná čiastka.

Ďalej hovorí, že „vypínanie nabíjačky zo siete je ako záchrana Titanicu s čajovou lyžičkou. Vypínajte ich, ale uvedomte si o aké drobné gesto sa jedná.“

Podľa štúdie z roku 2012 (Laerence Berkeley National Laboratory found), ktorá nám priblížila spotrebu nabíjačky v zásuvke na 0,26 wattov ročne (v priemere). Pričom pri pripojení mobilného zariadenia sa spotreba energie zvýši na 3,68 wattov. Pri plnom dobití spotreba klesne z 3,68 na 2,24 wattov. Po premenení si týchto hodnôt na vplyv našich peňaženiek je to zanedbateľná čiastka z pohľadu ročných nákladov, keďže sa bavíme o sume 3,5£.

Na druhej strane by sme sa mali skôr obávať vplyvu na životnosť batériu nášho mobilného zariadenia. Pretože udržiavanie 100 % úrovne nabitia výrazne vplýva na celkovú životnosť batérie. Podľa expertov by sa batérie mali používať na kratší čas a nabíjanie by malo prebiehať v menších intervaloch.

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

3 komentáre
  • jozuo

    Sú to už roky čo to tak robím. Proste mobil večer pichnem na nabíjačku, zaspím a ráno ho vyberiem. Ešte ani raz sa mi nestalo, žeby to nejako vážne ovplyvnilo životnosť baterky, ba práve naopak, častokrát vydržala dlhšie ako predtým 🙂

  • simeon

    To už neplatí to, že má telefon vnitřní logiku řízení spotřeby a při maximálním dobytí nabíjení vypne? Vždyť už je to asi deset let starý standard – teprve při poklesu pod určité procento opět ověří dostupnost zdroje a případně baterii přiživí… Nebo někdo snad nabíjí baterii telefonu v “hloupém” externím doku při vyndané baterii který i do 100% nabitém aku stále pouští udržovací proud?

  • choserbk

    ked sa pokazi baterka aspon je cas na vymenu telefonu 🙂

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Kde sa diskutuje

Mohlo by ťa zaujímať
To Top
This website uses cookies to offer you the best experience online. By continuing to use our website, you agree to the use of cookies.