Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?
Connect with us

Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?

Novinky

Nabíjate mobil aj cez noc? Viete čo vás to stojí a ako to vplýva na batériu?

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí pred zaľahnutím do postele dajú svojho „miláčika“ nabíjať? Rozmýšľali ste niekedy nad dôsledkami, ktoré z toho plynú pre životnosť Vašej batérie, či na peňaženku, alebo čo Vás stojí „neodpojenie“ prázdnej nabíjačky zo siete?

Profesor z prestížnej univerzity Cambridge David Mackaya hovorí, že spotreba energie nevyužitou nabíjačkou sa rovná množstvu energie na jeden horúci kúpeľ. Čo je z pohľadu celoročnej spotrebymalé zanedbateľná čiastka.

Ďalej hovorí, že „vypínanie nabíjačky zo siete je ako záchrana Titanicu s čajovou lyžičkou. Vypínajte ich, ale uvedomte si o aké drobné gesto sa jedná.“

Podľa štúdie z roku 2012 (Laerence Berkeley National Laboratory found), ktorá nám priblížila spotrebu nabíjačky v zásuvke na 0,26 wattov ročne (v priemere). Pričom pri pripojení mobilného zariadenia sa spotreba energie zvýši na 3,68 wattov. Pri plnom dobití spotreba klesne z 3,68 na 2,24 wattov. Po premenení si týchto hodnôt na vplyv našich peňaženiek je to zanedbateľná čiastka z pohľadu ročných nákladov, keďže sa bavíme o sume 3,5£.

Na druhej strane by sme sa mali skôr obávať vplyvu na životnosť batériu nášho mobilného zariadenia. Pretože udržiavanie 100 % úrovne nabitia výrazne vplýva na celkovú životnosť batérie. Podľa expertov by sa batérie mali používať na kratší čas a nabíjanie by malo prebiehať v menších intervaloch.

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

3 komentáre
  • jozuo

    Sú to už roky čo to tak robím. Proste mobil večer pichnem na nabíjačku, zaspím a ráno ho vyberiem. Ešte ani raz sa mi nestalo, žeby to nejako vážne ovplyvnilo životnosť baterky, ba práve naopak, častokrát vydržala dlhšie ako predtým 🙂

  • simeon

    To už neplatí to, že má telefon vnitřní logiku řízení spotřeby a při maximálním dobytí nabíjení vypne? Vždyť už je to asi deset let starý standard – teprve při poklesu pod určité procento opět ověří dostupnost zdroje a případně baterii přiživí… Nebo někdo snad nabíjí baterii telefonu v “hloupém” externím doku při vyndané baterii který i do 100% nabitém aku stále pouští udržovací proud?

  • choserbk

    ked sa pokazi baterka aspon je cas na vymenu telefonu 🙂

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímať
To Top
Na zlepšenie kvality chodu webstránky využívame súbory cookies. Prehliadaním stránky nám dávate súhlas s ich využívaním.