Na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dnes poletí prvý superpočítač vyslaný do vesmíru | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dnes poletí prvý superpočítač vyslaný do vesmíru

Novinky

Na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dnes poletí prvý superpočítač vyslaný do vesmíru

Na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dnes poletí prvý superpočítač vyslaný do vesmíru

Na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS sa v tomto čase nachádza 6 členná posádka, ktorá behom dnešného dňa obdrží ďalšieho technického pomocníka. Na ISS dnes zamieri prvý superpočítač vyslaný do vesmíru. Už v piatok to oznámila spoločnosť Hewlett Packard Enterprise (HPE) a počítač poletí na rakete SpaceX Dragon. Celý projekt je hlavne veľkým experimentom vesmírnej agentúry NASA.

Alain Andreoli, senior vice prezident a generálny manažér HPE Data Center Infrastructure group napísal:

“Misia na Mars bude vyžadovať premyslený a výkonný počítač priamo na palube. Pre zaistenie týchto požiadaviek, musíme vylepšiť životaschopnosť počítačov vo vesmíre pre hladké a úspešné dokončenie budúcich misií. Práve vyslanie prvého superpočítača do vesmíru je prvým krokom pre zaistenie dokonalých podmienok pre misie na Mars. Ďalšie fázy experimentu zrejme budú spočívať v posielaní ďalších počítačov a výpočtových systémov do vesmíru a na stanicu ISS.”

Celý počítač, nazývaný aj ako Spaceborne Computer, je založený na systéme Apollo 40 a celý beží na Linuxe. Počítač bude umiestnený v púzdre so špeciálnym zabudovaným vodným chladením.

Experiment bude prebiehať zhruba jeden rok, čas približný letu na Mars. Superpočítač má na palube budúcich raketoplánov mieriacich na Mars, zabezpečiť bezpečnú a spoľahlivú komunikáciu so zemou a zaistiť bezpečné prežitie posádky na palube. Komunikácia medzi zemou a Mars zaberie aspoň 20 minút jednosmerne a 40 minút pre odoslanie správy a následne obdržanie odpovede. Pri tak náročnej komunikácii je superpočítač nevyhnutný.

TIP  Facebook reaguje na ochranu súkromia GDPR a prináša nový štandard! 1,5 miliardy ľudí je však z tejto ochrany nečakane vylúčených

Zdroj: neowin.net, obrázok (pexels.com)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.