MS-DOS dnes oslavuje 36 rokov. Spomenie si niekto z vás na ňho ešte? | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

MS-DOS dnes oslavuje 36 rokov. Spomenie si niekto z vás na ňho ešte?

Novinky

MS-DOS dnes oslavuje 36 rokov. Spomenie si niekto z vás na ňho ešte?

Nostalgia. Toto slovo vystihuje jeden z prvých operačných systémov vôbec – MS DOS, ktorý je tu s nami už 36 rokov (hoci ho už asi pravdepodobne nenájdeme na mnohých PC zariadeniach). Mimochodom, tušili ste, že za ním pôvodne stála iná spoločnosť ako Microsoft?

Písal sa presne dátum 27. júl 1981, kedy nie moc známa spoločnosť  Seattle Computer System  si licencovala „Quick and dirty operating system“ (QDOS) . To ešte nevedela, že neskôr sa z neho stane MS-DOS.

Nie tak dávno na to Microsoft začal písať históriu ako jeden z najväčších software-ových gigantov na svete. Do veľkej miery môže za to vďačiť aj spoločnosti IBM, ktorá zaklopala na Gates-ove dvere s požiadavkou, že chcú 16-bitový OS pre ich počítače. Vtedy ako najlepšie riešenie sa Microsoftu zdalo zakúpenie práv k už existujúcemu software-u QDOS od vyššie spomínanej spoločnosti, neskôr Microsoft si priplatil ďalších 50,000 dolárov za exkluzívne práva.

Nie tak dlho po akvizícii sme mohli nájsť MS-DOS na prvých počítačoch značky IBM. Táto spolupráca medzi týmito spoločnosťami zároveň dlho určovala smerovanie dovtedy nepoznaného sveta počítačov, pričom Microsoft ešte aj dnes má vedúcu pozíciu na poli software-u.

Zdroj: WindowsCentral.com, úvodný obrázok (vlastný)

 

TIP  Microsoft ohlásil akvizíciu spoločnosti Semantic Machines, vďaka ktorej vylepší konverzačné AI technológie. Cortana a boti budú znieť viac ako ľudia

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.