Mobilné telefóny v slovenských e-shopoch v prvom polroku zlacneli o 8 %, notebooky a tablety, naopak, zdraželi | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Mobilné telefóny v slovenských e-shopoch v prvom polroku zlacneli o 8 %, notebooky a tablety, naopak, zdraželi

Tablet

Mobilné telefóny v slovenských e-shopoch v prvom polroku zlacneli o 8 %, notebooky a tablety, naopak, zdraželi

Stabilne klesajú tiež ceny pamäťových kariet, zákazníkom sa preto oplatilo s nákupom počkať. Naopak, notebooky a tablety zdraželi. Vyplýva to z výsledkov merania služby Karsa Monitor, ktorá analyzuje ceny tovaru v internetových obchodoch. Mobily tento rok počas prvých šiestich mesiacov zlacneli priemerne o 20 eur.

„Ich ceny prudko padali najmä v januári a februári, teda v období povianočných zliav. Klesajúci trend však bolo možné registrovať v priebehu celého polroku,“ uviedol Michal Ježek, riaditeľ Karsa Technologies ktorá ponúka prevádzkovateľom e-shopov moderný cloudový nástroj Karsa Monitor pre analýzu cien produktov v reálnom čase.

Stabilný pokles cien odborníci zaznamenali v prípade pamäťových kariet. V porovnaní s januárovými cenami, ktoré boli v priemere 80 eur, tento tovar zlacnel na júnovú úroveň 60 eur.

„Aj tu sa zákazníkom oplatilo počkať a mohli ušetriť až 20 eur za kus. V percentuálnom vyjadrení to znamenalo dvadsaťpäťpercentné zlacnenie,“ uviedol Ježek.

Opačný trend bolo možné registrovať pri notebookoch a tabletoch, ktoré, naopak, zdraželi. V tejto kategórii bola priemerná cena predaného tovaru v slovenských e-shopoch v januári 703 eur. V júni ale dosiahli vrchol a ceny sa vyšplhali na 730 eur. Ceny tohto tovaru ale rástli aj v susednej Českej republike, kde svoje maximum dosiahli už v máji.

Podľa analytika spoločnosti Akcenta Miroslava Nováka je spotrebná elektronika dlhodobo tovarom, kde vyššia kvalita a lepšie technológie výrazne predbiehajú cenu.

„Medzi výrobcami je tiež veľká konkurencia a nie je sa preto čomu diviť, že v elektronike panuje dlhodobá deflácia, kedy je možné za nižšiu cenu kúpiť kvalitnejší výrobok,“ uviedol Novák.

V prvej polovici tohto roku sa podľa odborníkov do cien elektroniky síce premietol silný kurz amerického doláru, ale ani to nestačilo na to, aby elektronika pre spotrebiteľa zdražela.

TIP  Qualcomm pripravuje výkonný čip Snapdragon 1000, ktorý ponúkne brutálny výkon pre smartfóny aj laptopy. Bude výkonnejší ako Core i5 od Intelu?

„Ceny v prvej polovici roka mierne vzrástli v prípade výrobcov počítačov a elektronických a optických prístrojov. Naopak, v prípade výrobcov elektronických súčiastok a komunikačných zariadení ceny v prvej polovici roku mierne klesli,“ uviedol Novák. Podobný cenový vývoj podľa neho môžeme v prípade elektroniky očakávať aj v druhej polovici roka. „Elektronika ťahúňom inflácie rozhodne nebude,“ dodal Novák.

O Karsa Techonologies

Karsa Technologies ponúka najmodernejšie cloudové riešenie pre online analýzu cien internetových predajcov. Spoločnosť monitoruje širokú škálu tovaru v stovkách obchodov v Európskej únii a v Rusku. V roku 2014 firme predstavila analytický nástroj Karsa Monitor, ktorý umožňuje prevádzkovateľom e-shopov a distribútorom detailne sledovať a analyzovať cenovú politiku konkurencie a reagovať tak na zmeny na trhu. Pomocou dôkladnej analýzy dát tak Karsa Technologies pomáha svojim zákazníkom so strategickým plánovaním a prispieva k zvýšeniu ich zisku.

Zdroj: tlačová správa spoločnosti  Karsa Techonologies

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Tablet

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.