Microsoft zverejnil detaily o obmedzeniach operačného systému Windows 10 na ARM zariadeniach | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Microsoft zverejnil detaily o obmedzeniach operačného systému Windows 10 na ARM zariadeniach

Novinky

Microsoft zverejnil detaily o obmedzeniach operačného systému Windows 10 na ARM zariadeniach

Microsoft zverejnil detaily o obmedzeniach operačného systému Windows 10 na ARM zariadeniach

Microsoft nám spolu s OEM partnermi ešte minulý rok predstavil prvé zariadenia s ARM procesormi bežiace na operačnom systéme Windows 10. Väčšina nových zariadení s procesorom Snapdragon 835 od Qualcommu sa do predaja dostane až na jar tento rok, no Microsoft a jeho partneri si od novej kategórie laptopov sľubujú naozaj veľa. Nové zariadenia sa zatiaľ dostali do rúk iba zopár vybraným osobám a tak nikto z nás zatiaľ ani len netuší, čo od nich čakať. Jediné čo doteraz vieme je, že budú ponúkať naozaj úctyhodnú výdrž batérie vďaka mobilnému procesoru od Qualcommu. Budú dostatočne výkonné a nebude kvôli mobilnému ARM procesoru operačný systém Windows 10 limitovaný? Na prvú časť otázky zatiaľ odpoveď nemáme, no na druhú časť nám len prednedávnom odpovedal samotný Microsoft. Zverejnené informácie sú naozaj šokujúce a zrejme nepotešia nikoho z Vás.

Aké sú teda limitácie Windowsu 10 na ARM?

Niektoré hry nerozbehnete

Niektoré typy hier si na zariadeniach s Windows 10 na ARM bohužiaľ nezahráte. Jedná sa o hry využívajúce niektorú z verzií OpenGL a hier, ktoré využívajú anti-cheat drivre.

Mobilné aplikácie sú na tom podobne ako hry

Systém Windows 10 na ARM má jedno zásadné obmedzenie, kvôli ktorému sa niektoré mobilné aplikácie nemusia zapnúť alebo sa zapnú v zlom zobrazovacom režime. Niektoré aplikácie zaregistrujú mobilný procesor ARM a tak si automaticky myslia, že na zariadení beží mobilná verzia Windowsu. Aplikácie sa kvôli tomu môžu zobrazovať v nesprávnej orientácií, napríklad v orientácií na výšku. V niektorých prípadoch sa ale môžu jej prvky používateľského rozhrania doslova rozhádzať a stane sa úplne nepoužiteľnou.

TIP  Windows 10 April Update aj napriek obrovskému množstvu nedostatkov raketovo rastie

x64 aplikácie nie sú podporované

Žiadna novinka o ktorej zrejme nemusíme nič písať. Škoda…

Podporované sú iba ARM64 ovládače

Celkom logické. Operačný systém Windows 10 na ARM dokáže emulovať iba x86 aplikácie, tým pádom nedokážete nainštalovať žiadne iné drivre.

Na Hyper-V zabudnite

Jedna z kľúčových funkcií operačného systému Windows 10 Pro sa na ARM zariadeniach nebude dať spustiť. Funkcia Hyper-V, vďaka ktorej dokážete vytvárať virtuálne zariadenia, sa do systému Windows 10 na ARM bohužiaľ nedostala.

Niektoré aplikácie nebudú pracovať správne

Niektoré aplikácie, ako napríklad podporné technológie alebo cloudové úložisko, nebudú môcť načítavať natívne komponenty, pretože tieto rozšírenia pre aplikácie môžu zlyhať alebo by takmer vôbec nefungovali.

Windows 10 na ARM vyzeral zo začiatku naozaj sľubne a nádejne, no tieto limitácie určite odradia kopu potencionálnych zákazníkov Microsoftu.

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok (Microsoft)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.