Microsoft tvrdí, že Windows Defender zabránil masívnemu útoku, ktorého cieľom bola nechcená ťažba digitálneho zlata | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Microsoft tvrdí, že Windows Defender zabránil masívnemu útoku, ktorého cieľom bola nechcená ťažba digitálneho zlata

windows defender_opt

Novinky

Microsoft tvrdí, že Windows Defender zabránil masívnemu útoku, ktorého cieľom bola nechcená ťažba digitálneho zlata

Microsoft tvrdí, že Windows Defender zabránil masívnemu útoku, ktorého cieľom bola nechcená ťažba digitálneho zlata

Windows Defender zohral podľa Microsoftu v posledných dňoch významnú rolu v podobe ochrancu pred útokom, ktorého cieľom bola nechcená ťažba digitálneho zlata.

K prvému útoku malo údajne doisť 6. marca kedy sa hackeri pokúsili napadnúť 80.000 počítačov a niekoľko hodín na to sa útok opakoval, avšak tentokrát vo väčšej mierke. Konkrétne hovoríme o zhruba 400.000 počítačoch.

Cieľom útoku bola ťažba digitálnych mien, ktorá mala byť vyvolaná duplikáciou úlohy expolorer.exe, ktorá sa mala tváriť ako regulárny proces, avšak v tomto prípade mal proces obsahovať škodlivý kós.

K odhaleniu útoku malo doisť vďaka strojovému učeniu v kombinácii s pokročilou analýzou čoho výsledkom bolo, že útoky boli indetifikované ako aj zablokované v ich zárodku.

„Na to aby útok zostal skrytý, tak Dofoil (pozn. redakcie: malware) upravoval registre. Vydarený proces explorer.exe mal vytvoriť kópiu pôvodného škodlivého softvéru v priečinku Roaming AppData a premenovať ho na ditereah.exe. Potom vytvoriť kľúč databázy Registry alebo upraví existujúci tak, aby odkazoval na novovytvorenú kópiu malware. V analyzovanej vzorke malware zmenil kľúč OneDrive Run…“, píše sa vo vyjadrení spoločnosti.

Primárnym zdrojom útoku bola Ruska federácia, z ktorej bolo zaznamenaných 73% útokov. Medzi ďalšími krajinami, z ktorých boli zaznamená útoky boli hlavne Turecko a Ukrajina.

Zdroj: Neowin.net, úvodný obrázok: vlastný

TIP  Mali ste problém s aktualizovaním Windowsu 10? Nová kumulatívna aktualizácia tento problém konečne odstraňuje

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.