Microsoft spúšťa ďalšie podmorské datacentrum. Jeho úlohou je skvalitnenie cloudových služieb v pobrežných mestách | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Microsoft spúšťa ďalšie podmorské datacentrum. Jeho úlohou je skvalitnenie cloudových služieb v pobrežných mestách

microsoft projekt natick_opt

Novinky

Microsoft spúšťa ďalšie podmorské datacentrum. Jeho úlohou je skvalitnenie cloudových služieb v pobrežných mestách

Ako znížiť latenciu cloudových úložísk v husto zaľudnených oblastiach blízko pobrežia a zároveň nezabrať ďalšiu plochu v mestách? Jednou z možností je vytvorenie podmorských dátových centier a práve s touto myšlienkou sa najnovšie pohráva práve Microsoft.

Microsoft začal s testovaním ešte v roku 2016

Spoločnosť Microsoft už s podmorskými datacentrami experimentovala v roku 2016. Vtedy uložila na dno oceánu 9 metrovú stanicu s názvom Natick, ktorá sa nachádzala blízko kalifornského pobrežia. Tento projekt sa po niekoľkých mesiacoch ukázal ako naozaj nádejný a úspešný, tak ho naďalej vyvíjala. Vďaka tomu sme dnes svedkami toho, že Microsoft úspešne spustil ďalšie podmorské datacentrum Natick do oceánskych vôd. Tentokrát ale o čosi bližšie k nám. Nové datacentrum sa nachádza pobreží Európskeho strediska pre námornú energetiku v Orkney, čo je súostrovie na severovýchode Škótska.

Už sa nejedná iba o test

Nové datacentrum ide do svojej služby úplne na ostro. Samozrejme, Microsoft ho bude istý čas testovať, no do oceána bol vypustený s myšlienkou, že ho nebude treba vyberať a opravovať po dobu 5 rokov. Po tomto časovom úseku už bude hardvér vo vnútri datacentra tak či tak nedostatočný, tým pádom sa bude musieť aj tak vybrať z dna oceánu. Nové datacentrum sa nachádza vnútri 12 metrovej kapsule a je napájané z čisto obnoviteľných zdrojov. Vo vnútri sa nachádza 864 štandardných serverových datacentier od Microsoftu, ktoré spoločne poskytujú až 27,6 petabytové úložisko. Pre ľudí, čo si nevedia predstaviť veľkosť úložiska – na takýto cloud by ste bezproblémovo uložili viac ako 5 miliónov filmov. Za zmienku určite stojí aj to, že výroba a samotné nasadenie celého datacentra, trvá iba 90 dní, čiže sa jedná o naozaj reálne využiteľnú technológiu.

TIP  Na Slovensku máme lepší internet ako v USA. Že neveríš? Pozri si aktuálne štatistiky z ktorých padneš na zadok!

Ako sme už spomínali vyššie, najväčším cieľom Microsoftu, je vďaka projektu Natick, zrýchliť cloudové služby a znížiť ich latenciu pre čo najväčší počet ľudí. Podľa Microsoftu, žije na pobrežiach viac ako 50 percent svetovej populácie a práve táto technológia môže nahradiť klasické datacentrá, ktoré vo veľkých mestách zbytočne zaberajú priestory a zväčša sú napájané z neobnoviteľných zdrojov.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (natick.research.microsoft.com)

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.