Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Novinky

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Rakovina, choroba ktorá má stovky podôb a trápi milióny ľudí po svete by mohla byť čoskoro z veľkej časti porazená. Najnovšie sa vedcom podarilo vyrobiť vakcínu kombinujúcu malé segmenty DNA a špecifickej protilátky, ktorú vstrekli priamo do nádoru. Následne mohli sledovať ako bol odstraňovaný nie len cieľový nádor, ale aj ostatné.

Testy doteraz prebiehali na myšiach, a od januára s nimi začali aj na ľudských jedincoch. Vedci si od testov na ľuďoch sľubujú veľa, u myší sa totiž podarilo odstrániť všetky stopy po rakovine, vrátane vzdialených metastáz pričom tento postup fungoval pri viacerých typoch rakoviny. Vakcína v prípade rakoviny hrubého čreva však bohužiaľ nefungovala podľa predstáv.

“Keď používame tieto dva činidlá spoločne, vidíme elimináciu nádorov po celom tele,” hovorí onkológ Ronald Levy, jeden z autorov štúdie. Ďalej Levy dopĺňa: “Tento prístup obchádza potrebu identifikovať nádorovo špecifické imunitné ciele a nevyžaduje veľkú aktiváciu imunitného systému alebo prispôsobenie pacienta imunitným bunkám.”

“Náš prístup využíva jednorazovú aplikáciu veľmi malých množstiev dvoch látok na stimuláciu imunitných buniek len v samotnom nádore,” vysvetľuje Levy.

Vedci zo Standfordovej univerzity takto otestovali celkovo 90 myší z čoho sa na prvýkrát podarilo vyliečiť 87 z nich. 3 myšiam sa rakovina nakoniec vrátila, ale pri opakovanej aplikácii tejto metódy ju odstránili.

Celú štúdiu nájdete na stránkach stm.sciencemag.org

Zdroj: Cosmomagazine.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

TIP  Stiahni si prémiovú hru Odysseus Kosmos v limitovanej ponuke úplne zadarmo

 

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.