Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Novinky

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Rakovina, choroba ktorá má stovky podôb a trápi milióny ľudí po svete by mohla byť čoskoro z veľkej časti porazená. Najnovšie sa vedcom podarilo vyrobiť vakcínu kombinujúcu malé segmenty DNA a špecifickej protilátky, ktorú vstrekli priamo do nádoru. Následne mohli sledovať ako bol odstraňovaný nie len cieľový nádor, ale aj ostatné.

Testy doteraz prebiehali na myšiach, a od januára s nimi začali aj na ľudských jedincoch. Vedci si od testov na ľuďoch sľubujú veľa, u myší sa totiž podarilo odstrániť všetky stopy po rakovine, vrátane vzdialených metastáz pričom tento postup fungoval pri viacerých typoch rakoviny. Vakcína v prípade rakoviny hrubého čreva však bohužiaľ nefungovala podľa predstáv.

“Keď používame tieto dva činidlá spoločne, vidíme elimináciu nádorov po celom tele,” hovorí onkológ Ronald Levy, jeden z autorov štúdie. Ďalej Levy dopĺňa: “Tento prístup obchádza potrebu identifikovať nádorovo špecifické imunitné ciele a nevyžaduje veľkú aktiváciu imunitného systému alebo prispôsobenie pacienta imunitným bunkám.”

“Náš prístup využíva jednorazovú aplikáciu veľmi malých množstiev dvoch látok na stimuláciu imunitných buniek len v samotnom nádore,” vysvetľuje Levy.

Vedci zo Standfordovej univerzity takto otestovali celkovo 90 myší z čoho sa na prvýkrát podarilo vyliečiť 87 z nich. 3 myšiam sa rakovina nakoniec vrátila, ale pri opakovanej aplikácii tejto metódy ju odstránili.

Celú štúdiu nájdete na stránkach stm.sciencemag.org

Zdroj: Cosmomagazine.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

TIP  Robotický vysávač Xiaomi aktuálne s exkluzívnym kupónom kúpiš o 100€ lacnejšie! PS: dostupný je z EÚ skladu

 

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. Prehlasujem, že ak mám menej ako 16 rokov, tak som požiadal svojho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.