HoloLens sa začína využívať už aj v zdravotníctve. Pri operáciách má pomáhať menej skúseným lekárom

Zdroj: mspoweruser.com

O headsete pre zmiešanú realitu HoloLens sme písali už viackrát. Spomínali sme ho pri jeho prvom predstavení, jeho následnom využití a o budúcej generácií tohto headsetu z výrobne Microsoftu. Najnovšie sa ale objavilo ďalšie naozaj zaujímavé a potencionálne využiteľné použitie HoloLensu. Po skúškach v bojových operáciách a po hasičských záchranárskych akciách si našiel uplatnenie aj v svete medicíny. Už teraz slúži ako pomôcka pri operáciách začínajúcim chirurgom.

Za týmto projektom stojí spoločnosť Revinax, ktorá v brandži virtuálnych návodov už nejaký ten piatok pôsobí. Virtuálne návody pre lekárov taktiež nie sú úplnou novinkou, no najnovší projekt je zatiaľ na úplne inej úrovni, ako tie doterajšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lekári majú v HoloLense prístup ku viacerým dokumentom o pacientovi

Vďaka HoloLensu majú lekári počas operácie neustály prístup ku viacerým dokumentom o pacientovi. Tým pádom si môže počas operácie na okuliaroch zobraziť celý postup operácie, informácie o danom pacientovi, CT a RTG snímky, 3D rekonštrukciu daného zákroku a operovaného miesta, a dokonca aj prednahratý návod od viac skúseného lekára.

„Je to perfektný nástroj pre každú operáciu. Ja, ako vyučujúci chirurg, som doteraz nahrával vlastné návody, ktoré som pred operáciou ukazoval študentom. Vďaka tejto novej technológií, budú mať žiaci návod nepretržite pred svojimi očami. Video-návod sa im pred očami zobrazí vždy keď úplne zdvihnú hlavu. Taktiež študenti, aj lekári, majú počas operácie neustáli prístup ku ďalším krokom alebo ku obrazom pacienta. Tým pádom sa už lekár nemusí ničím zaťažovať počas operácie a počas operovania sa nemusí zaťažovať občasným nazeraním do počítača.“ povedal doktor Nicolas Lonjon, neurochirurg a učiteľ v Univerzitnej nemocnici v meste Montpellier.

Nová technológia sa po prvýkrát použila na operačnej sále pred pár dňami. Operácia bola vykonaná 7. novembra vo vyššie spomínanej Univerzitnej nemocnici v meste Montpellier, vo Francúzsku. Mladý lekár mal vďaka HoloLensu a technológii od spoločnosti Revinax celý čas prístup ku všetkým potrebným dátam a prednahratým návodom doktora Nicolasa Lonjona. Treba podotknúť, že sa nešlo o nejakú bežnú operáciu, ale išlo o chirurgické spojenie kostných úlomkov pri zlomenine chrbtice. Viac o novej technológii a jej praktickom využití na operačnom sále vo videu nižšie.

Zdroj: mspoweruser.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre