Google odhalil bezpečnostnú chybu v operačnom systéme Windows 10 | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Google odhalil bezpečnostnú chybu v operačnom systéme Windows 10

Google

Novinky

Google odhalil bezpečnostnú chybu v operačnom systéme Windows 10

Google odhalil bezpečnostnú chybu v operačnom systéme Windows 10

Spoločnosť Google len pred niekoľkými hodinami informovala o odhalení bezpečnostnej chyby v operačnom systéme Windows 10. Presnejšie, jedná sa o bezpečnostnú chybu vo Windows 10 Fall Creators Update (verzia 1709), ktorá bola odhalená tímom z programu Project Zero od spoločnosti Google.

Výskumný pracovník v oblasti bezpečnosti v tíme programu Project Zero, James Forshaw tvrdí, že zraniteľnosť systému môže byť zneužitá kvôli spôsobu, akým operačný systém Windows 10 spracováva volania do Advanced Local Procedure Call (ALPC). To v podstate umožňuje každému bežnému používateľovi získať privilégia správcu v systéme Windows 10. Tieto privilégiá môžu byť následne samozrejme zneužité.

Používatelia sa nemusia báť, chybu nie je možné zneužiť na diaľku

Project Zero túto chybu, spoločne s ďalšou chybou, objavil ešte v novembri 2017. Obe chyby boli následne podhodené priamo pracovníkom Microsoftu. Chyby označené ako 1427 a 1428 boli Microsoftom zaznamenané a bol im pridelený stupeň  “ohrozenia”. Chyba 1427 si zaslúžila prívlastok kritická a Microsoftu ju preto odstránil už v priebehu novembra malou kumulatívnou aktualizáciou. Chyba 1428, objasnená vyššie, bola označená “high”, čiže veľký stupeň ohrozenia, no Microsoft si na ňu ani napriek tomu viac neposvietil a tento problém vôbec nerieši. Je to zrejme preto, že chyba nemôže byť zneužitá na diaľku. Dá sa zneužiť iba pomocou špeciálneho kódu, ktorý by na zariadení musel spustiť priamo samotný používateľ.

Nezávažná chyba (aspoň podľa Microsoftu) by bola pravdepodobne odstránená v klasickej mesačnej aktualizácií operačného systému Windows 10, čiže v marci. No keďže túto chybu zverejnila spoločnosť Google, Microsoft sa možno spamätá a jej odstránenie vykoná pomocou špeciálnej kumulatívnej aktualizácie.

TIP  Apple to Microsoftu poriadne natrel! Nový systém prináša veľmi zaujímavé funkcie, ktoré užívatelia Windows 10 budú chcieť taktiež!

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok (pexels.com)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.