Google dostal pokutu v rekordnej astronomickej výške | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Google dostal pokutu v rekordnej astronomickej výške

Novinky

Google dostal pokutu v rekordnej astronomickej výške

Európska komisia (EK) sa rozhodla pokutovať Google sumou € 2,4 miliardy, pretože porušoval protimonopolné zákony Európskej únie. Podľa informácií využil Google svoje postavenie najpoužívanejšieho vyhľadávacieho nástroja a nelegálne ovplyvňoval výsledky vyhľadávania vo svoj prospech. Už v roku 2011 podal Microsoft EK podnet na prešetrenie Google-u, kvôli pravidlám spravodlivej hospodárskej súťaže.

Pri vyhľadávaní pomocou Google sa užívateľom zobrazili rôzne služby na porovnanie cien, pričom práve porovnávač cien od Google bol zobrazený medzi prvými, zatiaľ čo ostatné nižšie. Google pozmenil algoritmus svojho vyhľadávača množstvom kritérií, podľa ktorého boli konkurenčné služby znevýhodnené.

Komisárka Margrethe Vestagerová sa vo veci vyjadrila:

“Spoločnosť Google prišla s mnohými inovatívnymi produktmi a službami, ktoré zmenili náš život, to je dobrá vec, ale stratégia spoločnosti Google pre ich porovnáč cien nebola len o prilákaní zákazníkov tým, že ich výrobok je lepší ako ostatné. Namiesto toho Google zneužil svoje dominantné postavenie na trhu ako vyhľadávač tým, že vo výsledkoch vyhľadávania propagoval vlastné porovnávacie služby a znižoval tým návštevnosť konkurencii.

To, čo Google urobil, je podľa protimonopolných zákonov EÚ nezákonné. Neposkytol konkurencií šancu na spravodlivú súťaž o podiel na trhu a šancu inovovať. A čo je najdôležitejšie, poprel európskym spotrebiteľom skutočný výber služieb a plné výhody inovácie. “

Google má momentálne 90-dňové ultimátum na úpravu algoritmu, inak mu hrozí ďalšia sankcia až do výšky 5% priemerného denného celosvetového obratu spoločnosti Alphabet, ktorá je materská spoločnosť Google.

zdroj: europa.eu

zdroj: mspoweruser.com, europa.eu 

TIP  Európska komisia začína rozsiahle vyšetrovanie voči Applu. Nepozdáva sa jej akvizícia Shazamu
Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. Prehlasujem, že ak mám menej ako 16 rokov, tak som požiadal svojho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.