Facebook spúšťa vzdelávacieho sprievodcu. Pomôže vám rozpoznať falošné správy

Zdroj: vlastný

V boji proti falošným online správam teraz Facebook vydáva nový nástroj, ktorý pomáha jeho užívateľom určiť a nakoniec sa vyhnúť falošnému obsahu v dlhodobom horizonte.

Od tohto týždňa budú užívatelia vidieť poradenstvo na začiatku svojho news feedu, ktoré obsahuje vzdelávací článok o tom, ako rozpoznať falošné správy. Tento krok konzultuje Facebook s neziskovou firmou First Draft, ktorá je zameraná na zlepšovanie zručností a štandardov v oblasti vydávania a zdieľania informácií online.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po kliknutí na správu uvidia užívatelia tipy na rozpoznanie falošného obsahu, rovnako ako napr. kontrola URL, analyzovanie prehnaných novinových titulkov, ako aj identifikáciu podozrivých zdrojov.

Zdroj: newsroom.fb.com

Aké tipy má Facebook pre užívateľov?

  • Buďte skeptickí k titulkom. Falošné novinové články majú často chytľavé titulky s veľkými písmenami a výkričníkmi. Ak šokujúce tvrdenia v nadpise znejú neuveriteľne, s najväčšou pravdepodobnosťou aj sú.
  • Pozrite sa pozorne na URL. Falošná URL môže byť varovným signálom falošných informácií. Mnoho falošných spravodajských serverov napodobňuje autentické spravodajské zdroje tým, že urobí malé zmeny v URL. Môžete ísť na stránku a porovnať si ich URL s hodnovernými zdrojmi.
  • Preskúmajte zdroj. Uistite sa, že článok je napísaný zdrojom, ktorému dôverujete, a ktorý má dobrú povesť. V prípade, že príbeh pochádza od neznámej organizácie, skontrolujte si ich „O NÁS“ sekciu, kde sa dozviete viac.
  • Dávajte pozor na neobvyklé formátovanie. Mnoho falošných spravodajských webov má v článkoch preklepy alebo nepríjemné rozmiestnenie textu. Čítajte pozorne, ak tieto znaky vidíte.
  • Zvážte vhodnosť fotografií. Falošné novinové správy často obsahujú manipulované obrázky alebo videá. Niekedy fotografia môže byť autentická, ale vytrhnutá z kontextu. Fotografiu alebo obrázok môžete skúsiť vyhľadať, aby ste si overili, odkiaľ pochádza.
  • Skontrolujte dátum. Falošné novinové články môžu obsahovať časové harmonogramy, ktoré nedávajú žiadny zmysel, alebo dátumy, ktoré boli pozmenené.
  • Skontrolujte dôkazy. Skontrolujte autorove zdroje a potvrďte si, že sú presné. Nedostatok dôkazov alebo spoliehania sa na nemenovaných odborníkov môže znamenať falošnú správu.
  • Pozrite sa na ďalšie správy. Ak žiadny iný zdroj nehlási rovnakú správu, môže to znamenať, že príbeh je falošný. Ak príbeh uvádza viacero zdrojov, ktorým dôverujete, je väčšia pravdepodobnosť, že je pravdivý.
  • Je tento príbeh vtip? Niekedy môže byť ťažké odlíšiť falošné novinové správy od humoru a satiry. Skontrolujte si, či nie je zdroj známy paródiou a či detaily príbehu a tón nenaznačujú, že môže ísť len o zábavu.
  • Niektoré príbehy sú zámerne nepravdivé. Kriticky uvažujte o článku, ktorý čítate, a zdieľajte iba správy, o ktorých viete, že sú dôveryhodné.

Nový nástroj bude k dispozícii v 14 krajinách, vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska, Veľkej Británie, Filipín, Indonézie, Taiwanu, Barmy, Brazílie, Mexika, Kolumbie, Argentíny, Spojených štátov a Kanade. V priebehu niekoľkých najbližších dní sa pre užívateľov Facebooku objaví ako upozornenie.

Zdroj: FB Newsroom

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre