Deep learning určený na úpravu fotografií v tme preukazuje neuveriteľné výsledky. Takto by mohli čoskoro fotiť smartfóny! | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Deep learning určený na úpravu fotografií v tme preukazuje neuveriteľné výsledky. Takto by mohli čoskoro fotiť smartfóny!

hlbkove ucenie vylepsenie fotografii

TECH

Deep learning určený na úpravu fotografií v tme preukazuje neuveriteľné výsledky. Takto by mohli čoskoro fotiť smartfóny!

Pokiaľ chcete fotiť pri slabom svetle, máte na výber viac menej iba dve možnosti. Buď zvolíte dlhú dobu expozície alebo zvýšite citlivosť senzoru fotoaparátu. Obe alternatívy však majú svoje muchy. S pomalou uzávierkou sa nedajú zachytiť rýchle okamihy a somzrejme musíte mať zariadenie dokonale stabilné, aby sa zabránilo rozmazaniu snímky. Pokiaľ sa rozhodnete pre zvýšené ISO, vo veľmi tmavých podmiekach sa nevyhnete šumu. Ako tak použiteľnú fotku v tme dostaneme vhodnou kombináciou týchto nastavení. A pokiaľ chcete naozaj kvalitný záber, budete musieť siahnuť po photoshope. Nedávno sa však objavila ďalšia, oveľa účinnejšia metóda.

Umelá inteligencia na úpravu fotiek

Výskumníci z Intelu a University of Illinois Urbana–Champaign prišli s úplne novým spôsobom upravovania fotografií, na ktorý využívajú silu machine learningu. Takmer pri úplnej tme zachytávali snímky tých istých miest najprv s krátkou a potom dlhou expozíciou a tie následne poskytli deep learningu. Ten mal na základe databázy obshujúcou 5094 párov snímok vytrénovať algoritmus na úpravu fotografií zachytených s krátkou uzávierkou tak, aby sa čo najviac podobali na tie s dlhou expozíciou. Navyše snímky boli zaznamenávané dvomi rôznymi fotoaparátmi kvôli použitiu rozličných technológií senzorov.

Dočkáme sa reálneho využitia na bežných zariadeniach?

Tento algoritmus môže byť obrovskou pomôckou pre fotografov, ktorý často zachytávajú zábery pri slabom svetle. No ak by sa podarilo takýto softvér implementovať do smartfónov, jednalo by sa nepochybne o revolučné vylepšenie ich kamier. Aj keď hardvér kamery zo smartfónu sa určite v najbližšej dobe nevyrovná profesionálnemu fotoaparátu, s podobným algoritmom by sa výsledné snímky nemuseli až tak líšiť. Fotografie po úprave algoritmom síce nemajú na fotografie zachytávané so statívom a dlhou expozíciou, ale sú k tomu veľmi blízko, veď posúďte sami.

TIP  Spoločnosť Rolls-Royce predstavila svoj prvý lietajúci taxík. Do predaja sa dostane už v roku 2020

Vľavo fotografia s krátkou uzávierkou, vpravo upravená fotografia algoritmom. Obrázok: University of Illinois Urbana–Champaign & Intel

 

Zdroj: Gizmodo, Úvodný obrázok:  Youtube (Chen Chen)

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Napíš nám na info@windowscentrum.sk

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať TECH

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.