Čo je to programovanie a prečo by si sa mal o neho zaujímať?

programovanie
Zdroj: Pexels.com

Programovanie je okolo teba v oveľa väčšej miere ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dnes, či už len browsuješ  po internete alebo nakupuješ niekde v potravinách tak všade sa stretávaš s produktmi šikovných programátorov. Programovanie totiž slúži na vytvorenie informačných systémov, ktoré automatizujú úkony.

Ak by sme sa chceli pozrieť do hĺbky programovania tak je to tvorba „textu“ v unikátnom programovacom jazyku. Poznáme ich viacero, napríklad: C++, Eiffel, Python, Java, PHP a ďalšie. Daný text sa skladá z rady príkazov, pomocou ktorých zariadenia vykonávajú konkrétne úlohy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na prvý pohľad sa môže zdať, že programátorom sa môže stať len človek ovešaný desiatkami titulov, no nie je to pravda. Programovať môže v podstate hocikto a od hocikadiaľ.

Zdroj: Pexels.com

Internet je dnes plný nie len návodov, ale aj už aj existujúcich produktov, ktoré si musia používatelia vyskladať ako „rubikovu kocku“. Dokonca sú dostupné aj viaceré vzdelávacie IT kurzy, ktoré ti pomôžu nadobudnúť nové cenné vedomosti.

Programovanie využiješ aj vo všednom živote

Ak to s programovaním myslíš vážne a chceš sa do neho pustiť trošku hlbšie tak zistíš, že programovanie nie je len „cudzím“ jazykom, ale je to aj spôsob logického rozmýšľania.

Praktickosť znalosti však využiješ vo viacerých oblastiach. Či už napríklad ak len bloguješ tak určite si sa nevyhol potrebe úpravy stránky. Nemusí to byť hneď kompletné „prekopanie“, ale môže to byť len presunutie widgetu na iné miesto. Už len základná znalosť HTML jazyka, ktorý je skutočne jednoduchým ti výrazne pomôže zorientovať sa kde nájsť časť zdrojového kódu a identifikovať miesto kde ho chceš premiestniť.

Ďalšími  a nie menej dôležitými vlastnosťami, ktore si výrazne rozvinieš sú trpezlivosť a tvorivosť. Vďaka úlohám, ktoré si dáš tak na ceste k ich naplneniu  sa stretneš s viacerými prekážkami, ktoré budeš musieť prekonať. Napríklad pri vytvorení nejakej jednoduchej aplikácie budeš musieť vymyslieť jej obsah ako aj to na čo by mala slúžiť. Na prvý pohľad sa to zdá ako jednoduchá úloha, ale nie je. Následne budeš pracovať nad tým, aby si tento cieľ naplnil a ver, že na tejto ceste si niekoľkokrát povieš, že kašleš na to. Na konci keď sa ti to však podarí tak ten pocit je na nezaplatenie.

Zdroj: Pexels.com

Dnes existuje viacero možnosti ako tieto znalosti nadobudnúť či už sú to knihy venujúce sa tejto problematike,  kurzy programovania (môžu byť dokonca ja online) alebo najjednoduchšia cesta – Googlenie, ktorá však v pokročilejších fázach naráža na obmedzujúce limity. V každom prípade ak más dostatok voľného času alebo sa chceš samo vzdelávať a rozvíjať logické myslenie tak určite využi príležitosti, ktoré 21. storočie ponúka.

Zdroj: vlastný, obrázky: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre