Blížia sa ozajstné Star Wars? Donald Trump nariadil Pentagonu, aby vytvoril špeciálne Vesmírne ozbrojené sily | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Blížia sa ozajstné Star Wars? Donald Trump nariadil Pentagonu, aby vytvoril špeciálne Vesmírne ozbrojené sily

TECH

Blížia sa ozajstné Star Wars? Donald Trump nariadil Pentagonu, aby vytvoril špeciálne Vesmírne ozbrojené sily

Blížia sa hviezdne vojny v reálnom prevedení? Donald Trump sa toho zrejme obáva. Len pred niekoľkým hodinami nariadil Pentagonu, aby vytvoril šiestu vojenskú zložku zameranú výlučne na ochranu vesmíru. Prezident USA, Donald Trump, o tejto skutočnosti informoval verejnosť počas zasadnutia Národnej vesmírnej rady. V správe pre CNBC povedal: “Týmto som riaditeľstvo ministerstva obrany a Pentagonu poveril okamžitým vytvorením vesmírnych ozbrojených síl, ktoré budú už šiestou zložkou ozbrojených síl USA. “

Trump nad Vesmírnymi zložkami uvažoval už v minulosti

Donald Trump o vytvorení Vesmírnych zložiek informoval ešte v marci, keď povedal: “vesmír je rovnakou bojovou zónou ako pevnina, vzduch alebo more. ” V marci taktiež informoval médiá o tom, že vytvorenie vesmírnych zložiek spočiatku považoval za vtip, no až neskôr si uvedomil, že sa jedná o “skvelý nápad” .

O Vesmírnych zložkách sa vravelo už aj v americkom kongrese

Samotný prezident USA nie je prvou osobou, ktorá s týmto nápadom prišla. O vytvorení špeciálnych zložiek zameraných pre vesmír sa povrávalo už aj v samotnom kongrese USA. Ten bol po viacerých návrhoch zákonov odmietnutý. V kongrese sa ale vravelo o vesmírnych zložkách, ktoré by boli súčasťou leteckých ozbrojených zložiek USA. Nakoniec si tento návrh nenašiel priaznivcov v kongrese, v Pentagone a ani v Bielom dome, čo malo za následok úplné pochovanie nových ozbrojených zložiek. James Mattis, minister obrany USA, napísal v novembri list Bielemu domu a senátu, v ktorom uviedol dôvod, prečo nové zložky nevytvoriť. “Som proti vytvoreniu nových ozbrojených zložiek a ďalších organizačných vrstiev v čase, keď sa zameriavame na zníženie režijných nákladov a integráciu spoločných bojových funkcií, ” uvádza sa v liste Mattisa.

TIP  Najväčší konkurent SpaceX zvládol najkritickejší test. Blue Origin hlási úspešné pristátie všetkých modulov

Čiastočná vesmírna ochrana už existuje

Ochrana vesmírneho priestoru nie je žiadnou novinkou a samozrejme, veľmoc ako USA ozbrojenými zložkami, ktoré bezpečnosť vesmírneho priestoru zabezpečujú, dávno disponuje. USA už dávno má k dispozícii divíziu vesmírneho velenia, ktorá je súčasťou vzdušných síl. Pod týmto pojmom si ale určite nepredstavujte veľké kozmické lode s laserovými delami, ale jednoducho raketovú ochranu a udržiavanie vzdušného priestoru až na úrovni stratosféry. Po novom budú tieto zložky zrejme presunuté pod úplne nové Vesmírne ozbrojené zložky. “Budeme mať vzdušné sily a budeme mať vesmírne sily, oddelené, ale rovnaké, ” povedal Trump. “Bude to niečo ohromne dôležité. ” Podľa slov Trumpa môžeme usúdiť, že sa hviezdnych vojen tak čoskoro nedočkáme, no človek nikdy nevie.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (vlastný)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať TECH

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.