Bezpečnosť internetového pripojenia cez Wi-Fi bude výrazne lepšia. Nový štandard WPA3 je najväčšou zmenou za poslednú dekádu |
Connect with us

Bezpečnosť internetového pripojenia cez Wi-Fi bude výrazne lepšia. Nový štandard WPA3 je najväčšou zmenou za poslednú dekádu

WiFi internet wireless-1861612_960_720

TECH

Bezpečnosť internetového pripojenia cez Wi-Fi bude výrazne lepšia. Nový štandard WPA3 je najväčšou zmenou za poslednú dekádu

Wi-Fi zariadenia používajú už viac ako dekádu stále ten istý protokol – WPA2, všetko by sa však malo postupne zmeniť. Od včerajšieho dňa totiž organizácia Wi-Fi Alliance začala certfikovať nový štandard Wi-Fi zabezpečenia pre používateľov a poskytovateľov pripojenia – WPA3.

Nový protokol ponúka radu vylepšení pre zariadenia pripojené cez Wi-Fi. Jednou z tých najvýznamnejších je ochrana proti takzvaným offline útokom, ktoré spočívajú v tom, že potenciály útočník, ktorý sa bude snažiť získať heslo hádaním znova a znova bude po novom limitovaný. Narozdieľ od WPA2 totiž útočníkovi nebude povolené zachytiť dáta z vášho routera, ktoré umožňujú získať prístup k vaším nastaveniam Wi-Fi. Po novom jeden nesprávny pokus spôsobí to, že takto získané dáta budú zbytočné.

Pre koncových používateľov sa však viac menej nič nebude meniť. Prihlasovať sa do siete budú ako doteraz. Ďalší benefit, ktorý prinesie nový protokol je aj v tom, že ak sa pripájate do verejných Wi-Fi sietí tak hackerom bude znemožnené obnovenie vašich údajov.

Wi-Fi Aliance predpokladá, že nový protokol WPA3 bude masovo dostupný v priebehu budúceho roka. Na to, aby ste však mohli využívať nové výhody z WPA3 štandardu tak budete pravdepodobne potrebovať nový router podporujúci tento štandard. Wi-Fi Aliance ďalej dodáva, že aj napriek tomu, že WPA2 štandard hoci bol predstavený ešte v roku 2004 tak aj naďalej bude dostávať pravideľné aktualizácie.

TIP  Spoločnosť Rolls-Royce predstavila svoj prvý lietajúci taxík. Do predaja sa dostane už v roku 2020

Jednou z ďalších noviniek, ktoré nový štandard prinesie je aj funkcionalita „Easy Connect“. Táto funkcia by mala zjednodušiť pripojenie chytrých zariadení ako sú gadgety a podobne do Wi-Fi siete, ktoré nemajú displeje prostredníctvom smartfónu.

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok: pixabay.com

 

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať TECH

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.