Trápi vás slabá výdrž batérie na smartfóne? Pozrite si niekoľko tipov ako na to
Connect with us

Ako zvýšiť výdrž Vašej batérie na smartfone?

Návody

Ako zvýšiť výdrž Vašej batérie na smartfone?

Od predstavenia prvých smartfónov už uplynulo pomerne dosť veľa času. Postupne sa zvyšoval ich výkon, možnosti. Pribudlo plno nových funkcií, aplikácií. Dokonca sa vyprofilovalo niekoľko samostatných operačných systémov, z ktorých má každý svoje prednosti a slabiny. Jednoducho vývoj v oblasti mobilných zariadení napreduje veľmi rýchlo…až na jednu vec, a tou je veľmi malá výdrž batérie. Nájdeme síce prvé lastovičky, ktoré ponúkajú vysokú kapacitu batérie, či pomerne populárne externé batérie, no v porovnaní s klasickými mobilnými telefónmi bez operačného systému je výdrž batérie stále veľmi nízka. Akoby táto slabá stránka zaspala dobu.

Niekoľko trikov ako zvýšiť výdrž batérie na vašom smartfóne

Operačný systém Windows phone 8,8.1, resp. Windows 10 Mobile  väčšinou prezentuje ako veľmi dobre optimalizovaný,a úsporný, a kto si vyskúšal aj iné platformy, som si istý, že bude súhlasiť. No aj napriek tomu ešte ani zdaleka nedosahuje výdrž, akú by sme častokrát ocenili. V dnešnom článku si pripomenieme niekoľko jednoduchých a užitočných tipov, ako vo svojom miláčikovi nejaké to percento energie ušetriť

Vypínajte WiFi, Bluetooth, GPS

Jedným z najväčších žrútov batérie je, keď máte neustále zapnuté bezdrôtové pripojenia ako WiFi a Bluetooth, a aktuálne ich nepoužívate. Technológia prístupu na internet WiFi je čo sa týka energetických nárokov úspornejšia, ako klasické mobilné pripojenie. Preto, ak máte možnosť, buďte k internetu pripojený cez WiFi. Pokiaľ však idete von, kde na WiFi pripojený nebudete, manuálne ho vypnite. WiFi adaptér totižto neustále vyhľadáva dostupné siete, čím veľmi výrazne žmýka Vašu batériu. To isté sa dá povedať aj o Bluetooth, ktorý pokiaľ ho aktuálne nepoužívate, tiež manuálne vypnite. O GPS platí to isté.

Na ich rýchle vypínanie a zapínanie Vám odporúčame pridať si ich skratky do výsuvnej lišty.

Jas displeja

Displej ako taký je jedným z najväčších žrútov energie v každom modernom zariadení. Správnym nastavením jeho jasu môžete pomerne výrazne ušetriť cennú energiu. Snažte sa mať jas nastavený vždy na čo najnižšiu hodnotu. Napríklad v noci, alebo v slabom osvetlení je táto voľba ideálna. Vysoký jas používajte len na priamom slnku. Na rýchle ovládanie jasu Vám takisto odporúčame pridať si skratku do výsuvnej lišty. Ak sa Vám nechce neustále jas manuálne upravovať podľa aktuálnych svetelných podmienok, vyberte voľbu automatický, a o všetko sa za Vás postará svetelný senzor. Nezabudnite tiež nastaviť časový limit obrazovky na čo najnižšiu hodnotu.

Farebná téma

Jednou z veľmi príjemných vlastností operačného systému Windows phone je jeho personifikácia. Jednou z vlastností, ktorú si môžete prispôsobiť je farba pozadia. Nemyslím teraz pozadie dlaždíc, ale farbu podkladu pod nimi, a pod menu. Na výber máte bielu a čiernu, pričom čierna je energeticky menej náročná. Preto s ohľadom na výdrž batérie, odporúčame nastaviť čierne pozadie. Táto zmena sa prejaví hlavne, keď veľa času trávite v prostredí menu, či úvodnej obrazovky.

E-mail

Jednou zo základných funkcií moderných smartfónov je práca s elektronickou poštou – e-mailom. V nastaveniach máte možnosť zmeniť, ako často sa bude zariadenie pripájať na servery a kontrolovať prichádzajúce správy. Ak zvolíte doručovanie emailov v reálnom čase, budete o nich informovaný prakticky okamžite, no na výdrži batérie to pocítite. Obzvlášť, ak máte takto nastavených hneď niekoľko kont. Skúste si zvážiť, nakoľko je pre Vás dôležite, aby sa Vám emaily doručovali v reálnom čase, a ak to až tak dôležité nie je, nastavte kontrolu napríklad na jednu hodinu, poprípade svoje schránky kontrolujte manuálne. Za zmienku stojí aj možnosť “na základe môjho používania”, ktorá nastaví kontrolu e-mailov podľa toho koľko pošty Vám chodí, prípadne ako často svoju schránku kontrolujete.

Glance screen

Veľmi oceňovanou funkciou väčšiny Lumií je zobrazovanie informácií na zhasnutom displeji – Glance screen. Chod tejto praktickej funkcie tiež spotrebováva energiu, no jej používaním sa dá trocha batérie ušetriť. Napríklad, keď chcete vedieť, koľko je hodín, alebo či ste nezmeškali hovor, alebo správu, nemusíte rozsvecovať hneď celý displej. Stačí len Lumiu vytiahnuť z vrecka, púzdra, alebo nad ňou prejsť rukou, a Glance screen sa aktivuje. Z osobných skúseností Vám ako najlepšie nastavenie môžem len odporúčať nastavenie “náhľad”.

Používajte šetrič batérie

Táto funkcia Vám pomôže šetriť batériu tým, že vypne aplikácie bežiace na pozadí, kontrolu emailu, synchronizácie, čím ušetrí značné množstvo energie. Odporúčame Vám nastaviť si šetrič tak, aby sa aktivoval, keď hodnota batérie klesne pod 20%. Výhodou tejto aplikácie je, že zobrazuje spotrebu batérie jednotlivými aplikáciami. A to ako pri ich používaní, tak aj na pozadí. Takže keď sa Vám batéria zrazu neúmerne rýchlo vybíja, môžete si overiť, ktorá aplikácia je za to zodpovedná. Po kliknutí na konkrétnu aplikáciu máte možnosť zabrániť jej spúštaniu na pozadí

Reštart

Čas od času pomôže aj obyčajný reštart zariadenia. A to nielen z výdržou batérie, ale aj s inými problémami, napríklad s padaním aplikácie, či iným neštandatným správaním zariadenia. Jednoducho telefón vypnite, a znova zapnite.

Aké triky používate na zvýšenie výdrže batérie Vy? Podeľte sa o ne s nami.

Som zanieteným používateľom zariadení s OS Windows. Na tejto platforme ma najviac zaujali široké možnosti jej uplatnenia, skvelé prepojenie medzi zariadeniami, odladenosť systému a v neposledom rade aj vysoká podpora konkurenčných OS.

7 komentárov
 • jozuo

  U mňa výdrž Lumia 925 maximálne jeden deň, večer som na nejakých 16% baterky. Ten šetrič pomôže tak pri tých 20% možno, kým ho hodím na nabíjačku. Inak dlaždice fakt dosť žerú energie plus podľa mňa aj Glance screen

 • Jakub Vrana

  mkronko….ten šetrič je praktický vtedy, ak často inštaluješ a skúšaš rôzne nové aplikácie a hry. Niektoré potom bežia na pozadí, čím spotrebúvajú batériu. A pomocou tohto šetriča ich odhalíš, a môžeš im zakázať spúštanie na pozadí. Inak, súhlasím s tým, že dlaždice sú veľký žrút.

 • mkronko

  Setric baterky prakticky neušetri nič nakoľko na svoju činnosť potrebuje viac energie než usetri. Pri baterkach okolo 1600 nepomoze ani svätena voda, trochu baterke ulahci režim lietadlo. Pri vypinani wifi som usporu nepocitil. Zrutom sú aj dlazdice aktualizujuce sa na hlavnej obrazovke alebo moc vycackana obrazovka uzamknutia. Ja mam baterku 3400 a nepotrebujem vypinat nič a vydrží dlhšie ako keď som na 1600 všetko vypinal.

  • martin kubik

   Aky mobil mas?

   • mkronko

    L1320

 • Tomas Horvath

  jas displeja, skratky pouzivam. To pozadie ma doteraz ani nenapadlo, ze moze mat vplyv

  • bbranob

   Čierna/biela farba pozadia môže mať vplyv, ale len na OLED displejoch. Pri LCD z princípu fungovania podsvietenie ide stále “na plno”.

Mohlo by ťa tiež zaujímať Návody

Kde sa diskutuje

Mohlo by ťa zaujímať
To Top
This website uses cookies to offer you the best experience online. By continuing to use our website, you agree to the use of cookies.