Ako znížili chyby Meltdown a Spectre výkon počítačov? Pozrite sa na najnovšie testy | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ako znížili chyby Meltdown a Spectre výkon počítačov? Pozrite sa na najnovšie testy

Novinky

Ako znížili chyby Meltdown a Spectre výkon počítačov? Pozrite sa na najnovšie testy

Medzi používateľov operačného systému Windows 10 sa v posledných dňoch dostáva bezpečnostná aktualizácia, ktorá má “zalepiť” chyby v procesoroch tak, aby ich nemohli využiť nové exploity s názvami Meltdown a Spectre. Internetom sa po odhalení týchto chýb začali šíriť informácie o tom, že celkový výkon počítačov po ich odstránení klesne až o 30 %, v niektorých prípadoch až o 50 %. Niektoré stránky dokonca zverejňujú návody, ako si majú používatelia vypnúť automatické aktualizovanie systému, aby sa neznížil výkon ich počítača.

Výkon sa takmer vôbec neznížil

Spoločnosť Intel tieto fámy okamžite vyvrátila a oznámila, že zmeny vo výkone budú takmer nulové, poprípade hrozne minimálne a bežní používatelia nezaznamenajú žiadne zmeny v rýchlosti ich počítača a aplikácií. Intel ale žiadne oficiálne štatistiky nezverejnil, no známa stránka Techspot to urobila za nich. Pozrime sa teda na najnovšie štatistiky.

Najprv sa pozrime na tie “zlé” správy:

Zdroj: Techspot

Z grafu jasne vyplýva, že rýchlosť zapisovania a čítania väčších súborov je o čosi menšia, no nejedná sa o žiadne obrovské zmeny. Väčší skok je zrejme iba v prípade čítania 4K súborov, ktorý je nižší o 23 %, no stále sa nejedná o pôvodných 40%.

Stránka Techspot sa taktiež zamerala aj na rýchlosť zápisu a čítania menších súborov:

Zdroj: Techspot

V hrách sa výkon neznížil takmer vôbec, v niektorých prípadoch dokonca narástol

Mnoho stránok po odhalení týchto chýb strašilo aj tým, že výkon v hrách sa zníži až do neúnosných čísel a vývojári hier sa s týmito problémami budú musieť popasovať sami. Stránka Techspot sa práve kvôli tomu zamerala aj na niekoľko najnovších herných titulov, ktoré otestovali na zostave s procesorom Intel Core i7-8700K a grafickou kartou Nvidia GTX 1080 Ti a rozdiel vo výkone pred a po je naozaj zanedbateľný, v niektorých prípadoch je dokonca o pár FPS vyšší. Veď, pozrite sa sami:

TIP  Najnovšia aktualizácia pre mobilné smartfóny s Windowsom prináša niekoľko drobných vylepšení

Zdroj: Techspot

Zdroj: Techspot

Ako ste na tom Vy? Zdá sa Vám, že pociťujete pokles výkonu na Vašom zariadení, alebo ste pre istotu vôbec nenainštalovali najnovšiu aktualizáciu? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: Techspot, úvodný obrázok (vlastný)

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.