Ako zakázať spustenie aplikácií pri štarte systému vo Windows 10 | NÁVOD | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ako zakázať spustenie aplikácií pri štarte systému vo Windows 10 | NÁVOD

Návody

Ako zakázať spustenie aplikácií pri štarte systému vo Windows 10 | NÁVOD

Asi každý pozná ten pocit, keď sa jeho systém načítava príšerne pomaly. Stiahnete novú aplikáciu, bez vnímania sa preklikáte cez inštaláciu a pri ďalšom reštarte systému si pri načítavaní idete vytrhať vlasy. Niektoré aplikácie sú samozrejme veľmi potrebné, už len pre samotný štart systému. Občas sa ale stane, že sa pri spúštaní systému zapínajú aj nepotrebné aplikácie, ktoré pri štarte systému všetko iba komplikujú a spomaľujú. Mnoho aplikácií má toto automatické spúšťanie povolené už od nainštalovania, aj keď o tom neviete. Ale iba hŕstka z nich ponúka vypnutie tejto funkcie priamo v aplikácií. V dnešnom návode si preto ukážeme, ako zablokovať automatické spustenie aplikácií pri štarte systému vo Windows 10.

Ako zablokovať automatické spustenie aplikácií pri štarte systému vo Windows 10

  • Otvorte Správcu úloh stlačením klávesovej skratky Ctrl + Shift + Esc, kliknite pravým tlačidlom myši na spodnú lištu a vyberte možnosť Správca úloh alebo ho jednoducho vyhľadajte a spustite.
  • V hornej lište kliknite na možnosť Spustenie.

    Zdroj: vlastný

  • Vyberte aplikáciu, ktorá pre vás nieje potrebná pri spustení. Pokiaľ chcete nejakú aplikáciu zakázať, ale neviete presne o akú aplikáciu ide alebo čo vo vašom počítači robí, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a zvoľte možnosť Vyhľadať online. V prehliadači sa vám zobrazia výsledky hľadania, vďaka ktorým zistíte čo daná aplikácia vo vašom počítači vykonáva.
  • Pre zablokovanie automatického spustenia aplikácie pri štarte stačí vybrať aplikáciu a stlačiť tlačidlo Zakázať. Poprípade kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a takisto zvoľte možnosť Zakázať.

    Zdroj: vlastný

TIP: V stĺpci s názvom Stav vidíte, ktoré aplikácie majú túto možnosť povolenú a ktoré zablokovanú. Vpravo od tohto stĺpca sa nachádza stĺpec s názvom Vplyv spúšťania, v ktorom sa zobrazuje, ako veľmi daná aplikácia vplýva na štart systému.

TIP  Ako vypnúť vo Windows 10 aktualizácie? Stačí Ti na to ani nie minúta | NÁVOD

Po vykonaní týchto krokov stačí reštartovať systém. Pri načítavaní systému by sa už dané aplikácie naďalej nemali spúšťať. Veľkou výhodu sú aplikácie stiahnuté priamo z Windows Store. Tieto aplikácie majú už automatické spustenie pri štarte systému zablokované.

Aj keď je tento návod zameraný hlavne pre operačný systém Windows 10, môžete postupovať podľa tých istých krokov aj v operačnom systéme Windows 8.1.

Zdroj: vlastný

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Návody

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.