Ako opraviť pokazenú databázu v Exceli alebo ako nahradiť časť textu za iný | EXCEL NÁVOD | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ako opraviť pokazenú databázu v Exceli alebo ako nahradiť časť textu za iný | EXCEL NÁVOD

excel navod

Novinky

Ako opraviť pokazenú databázu v Exceli alebo ako nahradiť časť textu za iný | EXCEL NÁVOD

Excel je pre mnohých strašiakom, ale v skutočnosti nie je dôvod aby ním bol. Je to program,  ktorý hovorí iným „jazykom“, ale keď sa ho naučíte tak vám bude verne slúžiť bez odvrávania. V rámci dnešného návodu sme si pre vás pripravili tri funkcie FIND, SUBSTITUTE a REPLACE, ktoré dokážu zázraky a často sú využívané pri opravách databáz.

Ako nahradiť text iným textom v Exceli – SUBSTITUTE

Na úvod si povedzme na čo táto funkcia slúži. Ako už z názvu plynie, tak príkaz SUBSTITUTE využujete pri nahradení textového reťazca za iný. Túto funkciu využijete napríklad pri opravách databáz.

„=SUBSTITUTE(text; starý_text; nový_text; číslo_inštancie“)

Ako môžete vidieť nižšie tak „starý text“ je text, ktorý chcete nahradiť novým textom. Číslo inštancie je číslo výskytu, ktorý sa nahradí. Poďme sa teraz pozrieť na konkrétny príklad.

excel ako nahradit text inym alebo ako opravit databazu

Zdroj: vlastný

Ako môžete vidieť vyššie tak sme vytvorili tabuľku v rámci, ktorej sme opravili formát dátumu – vymenili sme znak „,“ za znak „.“. Túto funkciu oceníte v prípade ak spracovávate veľké množstvo dát, kde dáta majú rôzny formát.

Funkcia Replace na prvý pohľad plní rovnaký účel, ale funguje na inom princípe

Funkcia Replace na prvý pohľad je takmer identickou funkcionalitou, ale zdanie môže klamať. Rozdiel je totiž v tom, že v prípade funkcie Replace musíte poskytnúť informáciu na akej pozícii sa reťazec, ktorý chcete vymeniť nachádza.

„=REPLACE(starý_text; počiatočné_písmo; počet_znakov; nový_text)“

funkcia replace excel

Zdroj: vlastný

Rozmeňme si teraz na drobné či sme spravili =REPLACE(starý_text; počiatočné_písmo; počet_znakov; nový_text). A5 je bunka, v ktorej chceme vymeniť text/znak. Číslovka „3“ znamená, kde chceme začať meniť text, resp. nahradiť ho iným. Číslovka „1“ znamená zas koľko znakov chceme nahradiť a znak „.“ predstavuje nový text.

TIP  Google po obrovskej pokute od EÚ dvíha varovný prst! Nové nariadenia možno spôsobia spoplatnenie Androidu

Funkcia Find slúži na nájdenie požadovaného reťazca

Excelové dáta, resp. databázy nie sú vždy prechádzkou ružovou záhradou a formátované môžu byť viacerými spôsobmi. Niekedy sú dáta teda prehľadnejšie a inokedy zas nie a práve v druhom menovanom prípade využijete funkciu Find.

„=FIND(nájsť_text; v_texte; počiatočné_číslo)“

ako najst v exceli text v retazci znakov

Zdroj: vlastný

Vyzerá to zložito? V skutočnosti to tak nie je. Poďme sa pozrieť na to čo sme vyššie vytvorili (=FIND(“cbf”;A2;”1″)). „cbf“ predstavuje hľadaný výraz v reťazci znakov, ktorý sa nachádza v bunke „A2“. Číslo „1“ predstavuje znak, od ktorého Excel vyhľadáva požadovaný reťazec znakov. V tabuľke vyššie môžete vidieť výslednú hodnotu číslo „10“, ktorá predstavuje poradie počiatočného znaku kde nájdeme vyhľadávaný reťazec znakov.

Zdroj: vlastný

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.