Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD

Excel návody

Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD

Zaokrúhľovanie v Exceli je užitočná funkcia, ktorú využijete hlavne pri práci s matematickými operáciami obsahujúcimi väčšie množstvo desatiných čísiel.

Ako môžete na obrázku v rámci v tabuľky nižšie tak šedo vyznačený riadok matematicky nevychádza (20*5=100 a nie 99,98). Tento rozdiel vznikol z toho dôvodu, že v rámci stĺpca C sa nachádza číslo s viacerými desatinnými číslami.

Zdroj: vlastný

A práve pre takéto prípady kedy Excel počíta s presným číslom a nie zaokrúhlením je možné využiť funkciu „ROUND“, teda zaokrúhlenie.  Ako môžete vidieť nižšie na obrázku, tak v prípade ak chceme zaokrúhliť výsledok na celé čísla tak použijeme vzorec „=ROUND(B8;X)*A*“.

Zdroj: vlastný

Ak sa pýtate prečo v rámci vzorca „=ROUND(B8;X)*A*“. sme nedali číselnú hodnotu alebo inú ako môžete vidieť na obrázku vyššie, ale „X“, tak je to z dôvodu, že Excel ponúka viac možnosti zaokrúhlenia.

  • kladné čísla: zaokrúhľujú čísla za desatinnou čiarkou. Číslo 2 zaokrúhľuje na 2 desatinné čísla
  • číslo 0: zaokrúhľuje číslo na celé jednotky
  • Záporné čísla: zaokrúhľujú čísla pred desatinnou čiarkou. Číslo -2 zaokrúhľuje číslo na stovky

Zdroj: vlastný

TIP  Nokia vydala dve veľmi emotívne videá, ktoré by si určite mal vidieť. Súhlasíš s nimi?

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Excel návody

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. Prehlasujem, že ak mám menej ako 16 rokov, tak som požiadal svojho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.