Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD

excel navod

Excel návody

Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD

Zaokrúhľovanie v Exceli je užitočná funkcia, ktorú využijete hlavne pri práci s matematickými operáciami obsahujúcimi väčšie množstvo desatiných čísiel.

Ako môžete na obrázku v rámci v tabuľky nižšie tak šedo vyznačený riadok matematicky nevychádza (20*5=100 a nie 99,98). Tento rozdiel vznikol z toho dôvodu, že v rámci stĺpca C sa nachádza číslo s viacerými desatinnými číslami.

Zdroj: vlastný

A práve pre takéto prípady kedy Excel počíta s presným číslom a nie zaokrúhlením je možné využiť funkciu „ROUND“, teda zaokrúhlenie.  Ako môžete vidieť nižšie na obrázku, tak v prípade ak chceme zaokrúhliť výsledok na celé čísla tak použijeme vzorec „=ROUND(B8;X)*A*“.

Zdroj: vlastný

Ak sa pýtate prečo v rámci vzorca „=ROUND(B8;X)*A*“. sme nedali číselnú hodnotu alebo inú ako môžete vidieť na obrázku vyššie, ale „X“, tak je to z dôvodu, že Excel ponúka viac možnosti zaokrúhlenia.

  • kladné čísla: zaokrúhľujú čísla za desatinnou čiarkou. Číslo 2 zaokrúhľuje na 2 desatinné čísla
  • číslo 0: zaokrúhľuje číslo na celé jednotky
  • Záporné čísla: zaokrúhľujú čísla pred desatinnou čiarkou. Číslo -2 zaokrúhľuje číslo na stovky

Zdroj: vlastný

TIP  Rozšírenie, ktoré má vo svojom PC viac ako 2 milióny používateľov sleduje vašu históriu aj v inkognito móde

Aktívne sa zaujímam o novinky zo sveta mobilných technológií. Najbližšie mám práve k OS Windows Phone, ale nie sú mi cudzie ani ostatné OS. Snažím sa vám prinášať aktuálne spravodajstvo o novinkách z WP komunity. Ak máte nejakú otázku alebo potrebujete poradiť, využite náše fórum kde vám administrátori stránky ako aj používatelia Windows telefónov radi poradia.

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Excel návody

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Vážení návštevníci portálu, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Podmienky používania ako aj informácie o spracovávaní osobných údajov nájdete v sekcii „Obchodné podmienky, súbory Cookies a Ochrana súkromia“. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu.